Lidé ve východočeských Kvasinách plánované rozšíření automobilky vnímají většinou pozitivně, a to přesto, že se musí kvůli fabrice vypořádávat například s větším provozem.

Tady je pořádný provoz, to je pravda. Lidé se sem sjíždějí ze všech končin.“ Paní Jaroslava bydlí v Kvasinách na Rychnovsku jen pár metrů od hlavní silnice. Na obec, která má necelých 1400 obyvatel, je tu provoz poměrně silný. Denně sem za prací přijedou autem stovky zaměstnanců.

Problémy jsou v obci také s parkováním. „Automobilka má velké záchytné parkoviště ve směru od Rychnova, ale spousta lidí si navykla parkovat v obci a parkuje na místech, která k tomu nejsou určená,“ říká nezávislý starosta Kvasin Ivan Ešpandr.

Rozšíření automobilky by ale i přes některé negativní dopady rozhodně uvítal. „Pokud se rozšíří, budu jedině rád, protože opravdu budou další příležitosti. Pozitivní je zaměstnanost, více peněz do obecního rozpočtu,“ hodnotí starosta a dodává:

Negativní je především zvyšující se kriminalita. Máme druhou nejvyšší kriminalitu v okrese. Spousta trestných činů je přímo ve fabrice.“

Také podle ředitele Úřadu práce v Rychnově nad Kněžnou Petra Richtery by rozšíření výroby znamenalo nové pracovní příležitosti po celém regionu.

To je pozitivní informace. Pro region je to nezpochybnitelné. Úřad práce v Rychnově eviduje asi 3500 uchazečů o zaměstnání. Pevně věřím, že jestliže se najdou nějaká volná pracovní místa v automobilce, tak že se najdou i pro některé z našich uchazečů, i kdybychom pro ně měli udělat třeba nějaké rekvalifikace a podobně,“ říká.

Závod s 4500 zaměstnanci vyrobí ročně přes 150 tisíc vozů. Podle odhadů by mohlo rozšíření přinést až 1500 nových míst, a to nejen v automobilce. Další zaměstnanci by tak mohli být i z vedlejších regionů.

Myslíte si, že rozšíření výroby Škoda Auto přinese pozitivní změny na trhu práce?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.