Rozdíl mezi platy českých mužů a žen na stejné pozici a za stejnou práci je podle Evropské komise v průměru 22 procent. Horší než Česko je v rámci osmadvacítky už jen Estonsko, Rakousko a Německo.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje 34 nejvyspělejších ekonomik světa, jsou pak ženy nejvíce diskriminovány v Jižní Koreji. Vydělávají tam o 37 procent méně než muži.

Podle poslední studie OECD neexistuje žádná země, kde by ženy nebyly z hlediska platu diskriminovány vůbec. Nejvíc se ale svými výdělky blíží mužům Novozélanďanky a Belgičanky. Evropská komise pak chválí ještě Slovinsko, kde je průměrný rozdíl jen 2,5 procenta.

Podle náměstka generálního inspektora práce Jiřího Macíčka vyrazí speciálně proškolení inspektoři na kontroly do českých společností už letos v dubnu. Počítá s tím, že do června provedou několik desítek kontrol.

Úřad ale přiznává, že dokázat úmyslnou diskriminaci nebude jednoduché. Inspektoři se budou spoléhat zejména na udání samotných zaměstnanců.

V druhé polovině roku už by kontroly měly probíhat systematicky a v příštím roce by podle Macíčka měly být jednou z hlavních náplní úřadu. Generálního inspektora práce k tomuto kroku vyzvala ombudsmanka Anna Šabatová.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-