Růst míry zaměstnanosti v ČR dosáhl po očištění v lednu 2016 na rekordních 71 %. Jedná se podle údajů ČSÚ o historicky nejvyšší zaměstnanost obyvatel od roku 1993. “Průmyslová výroba pokračuje ve vynikajících trendech z loňského roku a mezi firmami je patrná sílící poptávka po lidech, zejména pak z technických oborů. Na míru zaměstnanosti v lednu mělo dílčí vliv i teplejší počasí, kdy mohly probíhat sezónní práce,“ uvedl prezident SP ČR Jaroslav Hanák.

Při rekordní zaměstnanosti firmy nabízí téměř 108 tisíc volných pracovních míst, která nemají kým obsadit. Poptávka po pracovnících zejména za poslední rok výrazně sílí, zvyšuje se nedostatek již nejen technicky vzdělaných pracovníků, na který dlouhodobě SP ČR upozorňuje, ale v řadě firem začínají řešit i chybějící pracovníky z ekonomických oborů.

V průběhu jarních měsíců by míra nezaměstnanosti měla dále postupně klesat. Dá se proto očekávat zvýšení snahy firem o získání pracovníků. „Je vidět neutuchající boj o každého pracovníka. Jejich dramaticky se zvyšující nedostatek je v případech mnoha firem stále více se zvedající bariéra pro nové zakázky,“ uvedl Jaroslav Hanák. Již nyní je mezi průmyslovými firmami výrazná poptávka po technických profesích, jako jsou svářeč, obráběč kovů, zámečník, seřizovač, elektrikář, kovodělník, obsluha CNC strojů. Poptávka je i po slévačích, soustružnících, nástrojařích, opravářích strojů a dalších oborech.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-