Ten podle ČT prokázal, že pokud mají zaměstnanci pocit, že jsou ohroženi, jsou ochotní přistoupit ke kompromisům, a to včetně snížení svého platu. Propouštění je ale krajním krokem i pro firmy. Předtím, než k němu přistoupí, se snaží redukovat jiné náklady, snižovat benefity a podobně.

Další změnou je podle ČT i to, že pro lidi už není plat hlavní prioritou. Na významu nabírá množství volného času, ale i atmosféra na pracovišti a příjemní kolegové. Podle expertů společnosti Randstat je tento posun skutečnou změnou, protože 20 let po změnách ve východní Evropě si začínáme uvědomovat, že to nejsou jen peníze, ale také dobrá atmosféra, dobří kolegové a taky možnost trávit čas s rodinou nebo s přáteli. Toto začíná být stejně důležité pro české zaměstnance jako plat.

Změny v trendech jsou postupné tak, jak se rozvíjí česká ekonomika. Lidé si postupně mohou dovolit víc, a tak se mohou zaměřit více na svůj volný čas. Dá se tak říct, že i Češi si nyní uvědomují, že pracují proto, aby žili, ne obráceně. Podobně je tomu i v okolních zemích. Jedna zvláštnost ale Čechům zůstala, čeští zaměstnanci jsou totiž výrazně pesimističtější než jejich kolegové v jiných zemích.

-pda-

Jsou pro vás v životě v práci důležitější peníze anebo to, že děláte s lidmi, se kterými si rozumíte a pracujete v příznivém prostředí?

Řekněte nám svůj názor v diskuzi pod tímto článkem.