Zadrhnuté hospodářství začíná bankám komplikovat život. Klienti o jejich služby nestojí jako dříve, klesají jim výnosy i marže. „Převracíme každou korunu a víc než dříve hledáme nové cesty, jak vydělat,“ říká genrální ředitel české Raiffeisenbank Mario Drosc.

Přesný počet propuštěných ani jejich umístění v rámci banky zatím vedení banky nestanovilo, jasno by mělo být v srpnu a září. „Myslím, že řádově se to dotkne desítek, možná nižších stovek pracovníků. Byl bych překvapen, kdybychom propouštěli v podobném rozsahu jako v roce 2011,“ uvedl Drosc.

Raiffeisenbank působí v ČR od roku 1993. Majoritním akcionářem je rakouská finanční instituce RBI, která vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části RZB.

V letošním prvním čtvrtletí tuzemské Raiffeisenbank klesl čistý zisk o 37 procent na 557 milionů korun. Důvodem poklesu byly především jednorázové výnosy z přecenění derivátů v loňském prvním čtvrtletí.

Před dvěma lety Raiffeisenbank propustila devět procent zaměstnanců, v bance jich tehdy zůstalo 2900.

Raiffeisenbank nyní na výnosech ztrácí jednotky, maximálně něco málo přes deset procent, uvedl její šéf. Tuzemské banky jsou nyní pod tlakem kvůli stagnaci ekonomiky, nízké úrovni úrokových sazeb a zvýšené konkurenci mezi bankami, která znemožňuje, aby si banky kompenzovaly pokles marží přes zvýšení poplatků.

Raiffeisenbank také zvažuje upravit organizační strukturu tím, že by se odstranily některé manažerské úrovně.

Diskutujeme i o úpravách odměňovacích systémů, abychom zbytečně neplatili za něco, co nevytváří hodnotu,“ řekl Drosc, který banku vede od počátku letošního roku.

Banka mimo to snižuje také nepersonální náklady, jedná s dodavateli o nižších cenách nebo poklesu plateb za pronájmy.

Jak hodnotíte chystaný krok managementu Raiffeisenbank?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.