Jde o šestnáct procent nabídky na léta 2007 až 2013, připomíná ministerstvo pro místní rozvoj, které je národním koordinátorem získávání peněz z unijní pokladny. V sedmiletém období může Česko získat až 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu asi 753,4 miliardy korun.

V dubnu ukrojilo Česko z peněz EU dalších 24 prověřených miliard. Proti březnu, který skončil na 96,8 miliardy korun, šlo o výjimečný nárůst o 24,8 procenta. Od začátku dubna do začátku května zabodovaly především operační programy Vzdělávání pro konkurenceschopnost, Doprava a Integrovaný OP. První jmenovaný zvýšil čerpání o 89,7 procenta na prověřených 1,6 miliardy korun, doprava si polepšila o 73,8 procenta na 50 miliard, poslední uvedený program se zlepšil o 37,7 procenta na 3,6 miliardy korun.

Za klíčový úspěch podle zjištění deníku E15 lze považovat rozhýbání velkých projektů v oblasti vědy – první z programu Výzkum a vývoj pro inovace schválila EK v dubnu. Do té doby se sice investoři mohli do příslušných plánů pustit, ovšem s rizikem, že pokud je komise neschválí, výdaje si uhradí zájemci sami, bez pomoci unie.

-red-