Šlo by tak o největší investici v ČR za několik posledních let. V Jižní Koreji je nyní na oficiální cestě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, což s investicí může souviset.

Ministr jednal s různými firmami, například i s Hyundai, nechce k tomu ale nic říkat. Stejně postupuje majitel průmyslové zóny Triangl u Žatce, tedy Ústecký kraj. „Jednání s různými investory do průmyslové zóny Triangl stále probíhají, podrobnosti nemůžeme komentovat,“ uvedl mluvčí kraje Zdeněk Rytíř.

Dá se předpokládat, že jihokorejský investor s rozhodnutím spěchá. Za pár měsíců se totiž změní investiční pobídky, které Česká republika nabízí. Požaduje to Evropská komise.

Doposud investoři mohou žádat o dva druhy podpory. První je sleva na dani z příjmu právnických osob po dobu deseti let, říká Marcela Kolveková, vedoucí oddělení investičních pobídek agentury CzechInvest:

Kromě regionu Praha, kde je v podstatě veřejná podpora nulová, se na jihozápad České republiky uplatňuje veřejná podpora ve výši 30 procent z uznatelných nákladů a ve zbytku České republiky je maximální veřejná podpora poskytována do výše 40 procent z uznatelných nákladů,“ vysvětluje.

Všechna tato procenta se podle Kolvekové vztahují i na druhou možnost investičních pobídek: „Kromě slevy na dani z příjmu právnických osob mohou investoři získat ve vybraných regionech s nejvyšší nezaměstnaností hmotnou podporu na pracovní místa a na školení a rekvalifikaci nových zaměstnanců.“

Na tuto podporu mají nárok za podmínky, když pracovní místa udrží nejméně pět let.

Od 1. července ale začnou platit nová pravidla EU, která podporu investorům omezí: „Snižují strop veřejné podpory ze 40 procent na 25 procent pro velké podniky. Pokud je žadatelem střední podnik, podpora bude 35 procent z uznatelných nákladů, pokud je to malý podnik, tak 45 procent z uznatelných nákladů,“ vysvětluje Marcela Kolveková z agentury CzechInvest. 

O různých dalších změnách se teprve vyjednává.

Myslíte si, že se podaří do žatecké průmyslové zóny přilákat perspektivního investora?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.