Euler Hermes ve své studii uvádí, že letos zažijeme 1840 firemních bankrotů, což je meziročně nárůst o dvě procenta. A s tím s největší pravděpodobností bude souviset i propouštění zaměstnanců.

V předchozí prognóze, kterou vypracovali experti pojišťovny v polovině loňského roku, se počítalo s tím, že letos prožije ČR pětiprocentní pokles insolvencí. Změnu odhadu firma zdůvodnila turbulentní ekonomickou situací v eurozóně. Zvýšení počtu bankrotů v Česku způsobí hlavně zpomalení růstu ekonomiky. HDP podle poslední zprávy ministerstva financí má v ČR v roce 2012 spíše stagnovat. Euler Hermes je mírně optimističtější a předpovídá růst HDP v ČR letos do jednoho procenta.

Z analýzy pojišťovny ale vyplývá, že pozitivně může ovlivnit dění v ČR stabilita Německa, nejsilnějšího exportního partnera země. Přestože západní soused nejvíce investuje do záchrany eura a potažmo celé eurozóny, studie mu předpovídá jednoprocentní pokles krachů firem v porovnání s rokem 2011 a zvýšení HDP o 0,8 procenta.

Podle deníku Aktuálně.cz ale na tom Česko ještě není tak špatně, alespoň co se týká srovnání s dalšími zeměmi bývalého socialistického bloku. Třeba Slovensko, Maďarsko a Polsko údajně čeká až šestiprocentní nárůst firemních bankrotů. Největší nárůst bankrotů v roce 2012 v celosvětovém měřítku pak Euler Hermes předpovídá Řecku. V zemi má totiž stoupnout míra bankrotů firem až na 26 procent. Nejvyšší úbytek se naopak předpokládá v USA, a to o sedm procent.

-pda-