Míra nezaměstnanosti ve výši osmi procent je na první pohled sice v porovnání s loňským prosincem nižší, ale jen proto, že se počítá podle nové metodiky. Napsal to server Idnes.cz.

Podle staré metodiky byla míra nezaměstnanosti v prosinci ve výši 9,4 procenta, při přepočtu na novou formu výpočtu by ale byla jen 7,4 procenta, takže lednová nezaměstnanost je o 0,6 procentního bodu vyšší.

Naopak kdyby se nová forma výpočtu přepočetla na starý, pak by míra nezaměstnanosti vystoupala podle analytika Patria Finance Davida Marka na rekordních 10,1 procenta. „Počet osob v evidenci úřadů práce nebyl nikdy v novodobé historii české ekonomiky vyšší,“ upozorňuje Marek.

„Změna metodologie výpočtu míry nezaměstnanosti celková čísla opticky snížila, nemůže však zastřít, že nová místa na trhu stále nevznikají,“ přidává se v popisu špatné situace na trhu práce Libor Stodola, senior manažer v oddělení Poradenství při řízení lidských zdrojů společnosti PwC Česká republika.

Za leden přibylo na úřadech práce 40 498 lidí, oproti loňskému lednu má ČR o téměř 52 tisíc nezaměstnaných více. Největší nezaměstnanost má Bruntál (14 %, Most a Jeseníky), nejnižší Praha-východ či Mladá Boleslav, kde působí automobilka Škoda Auto.

Negativní zprávou pro pracovní trh je také to, že ubyla pracovní místa. V lednu jich podniky nabízely 33 794, což je o více než tisíc méně než před měsícem. O jedno volné místo tak bojuje 17,3 uchazeče.

Podle Stodoly se počet lidí bez práce bude zvyšovat až do jara, kdy začnou sezonní práce. V meziročním srovnání však bude v České republice více nezaměstnaných než loni.

„Celkově za letošní rok očekávám spíše stabilizaci trhu. To ukázal i nedávný průzkum mezi generálními řediteli největších tuzemských firem. Přibližně třetina z nich plánuje letos nabírat, třetina propouštět a třetina ponechá stavy beze změny,“ dodává Libor Stodola.

V čem vidíte příčiny nárůstu nezaměstnanosti v České republice?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.