Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila agentura g82 pro společnost Ernst & Young v srpnu letošního roku na reprezentativním vzorku 411 lidí, z toho 110 podnikatelů.

Server Finanční noviny citoval vedoucí partnerku společnosti Ernst & Young v ČR Magdalenu Souček, která vysvětlila, že výsledky průzkumu naznačují zlepšení postoje veřejnosti vůči podnikatelům díky změnám v jejich chování. Dlouhodobý vnější tlak v podobě větší konkurence a sebevědomějších zákazníků přispívá podle veřejnosti k eliminaci negativních jevů a tím i k větší prestiži podnikatelů.

Z průzkumu také vychází, že 61 procent obyvatel země je přesvědčeno, že vláda svými nařízeními podporuje korupci v podnikatelské sféře (loni 55 procent). Na 64 procent občanů rovněž považuje byrokratickou zátěž pro podnikání za příliš velkou. Nedostatečná je podle občanů i podpora malého a středního podnikání.

Server Finanční noviny.cz upozornil, že na výsledcích průzkumu jsou znepokojivé odpovědi týkající se korupce. Podnikatelé sami čím dál tím silněji vnímají také rozpor mezi zhoršujícími se podmínkami k podnikání a pozitivy, které jejich podnikatelské aktivity přinášejí. Chybí jim podpora jak institucí, tak i firem z oblasti infrastruktury (zejména bank a telefonních operátorů). Za největší překážky v podnikání považují vysokou daňovou zátěž, přílišnou byrokracii a především nerovné podmínky.

Životní styl a postoje podnikatelů se zvolna mění. Podnikatelé mají možná více svobody a méně si stěžují na nedostatek času, zároveň ale podle autorů studie mají více starostí a samotný druh pracovního stresu se přesouvá od přepracovanosti k obavě o budoucnost jejich podnikání.

-pda-

Změnili jste názor na podnikatelskou sféru? Proč?

Řekněte to v diskuzi pod tímto článkem nebo na Facebooku.