Podle dat více než tři čtvrtiny dotázaných šéfů se setkává u svých podřízených s výmluvami a zkoušením triků, jak obejít své pracovní povinnosti.

Agentura OPENN a TV Spektrum uvedly, že mezi nejčastější výmluvy k vyhýbání se pracovním povinnostem se řadí ty o nemoci, návštěvě u lékaře a přetížení pracovními úkoly. Přičemž zaměstnanci tráví údajně u lékaře více času, než ve skutečnosti, a navíc si prohlídky domlouvají úmyslně v pracovní době. Většina zaměstnanců, vymlouvajících se na pracovní vytížení, je přitom nachytána, jak tráví hodinu na obědě, několikrát denně využívá pauzu na cigaretu a pravidelně brouzdá na internetu. Často si zaměstnanci také vymýšlejí či upravují služební cesty.

S rozšířeným využíváním sociálních sítí se přišlo i na další častý trik: výmluvu na nemoc, kdy si lidé ve skutečnosti léčí kocovinu a dávají veselé fotky z večerní párty na Facebook a jiné sociální sítě. Podle výsledků výzkumu se ovšem objevují i kreativnější výmluvy a triky typu: „Káva má na mě uspávací účinky.“ „Pes se bál doma sám.“ „Kocour má deprese.“ „Musím k lékaři dnes, protože se jim rozbil přístroj a zítra by mě již nevzali.“ „Přišla jsem pozdě do práce, protože jsem v tramvaji zjistila, že jsem si doma zapomněla sukni.“ Oslovení experti na pracovní vztahy ovšem podle serveru Novinky.cz varují, že ať už jsou výmluvy jakékoli, většinou nadřízené nepobaví, ale zaručeně naštvou.

Podle závěrů průzkumu je dobrým způsobem, jak odhalit triky zaměstnanců, použít lest po vzoru seriálu Utajený šéf, který vysílá stanice Spektrum. V tomto seriálu majitelé pracují v utajení, aby prozkoumali pracovní morálku svých zaměstnanců, kteří si myslí, že mezi ně přišel nový pracovník. Majitel si však ve skutečnosti ověřuje jejich práci a chod společnosti.

Mají majitelé firem používat metody, označené v marketingu jako „mystery shopping“, aby zjistili, jaké návyky mají jejich zaměstnanci?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.