Téměř stejný podíl respondentů se domnívá, že současná výše podpor a sociálních dávek v ČR nezaměstnané k hledání práce nemotivuje. Vyplývá to z listopadového průzkumu agentury STEM, který se uskutečnil od 31. října do 7. Listopadu a zúčastnilo se ho 1257 lidí.
Domácí zpravodajské agentury ke zprávě uvedly, že názory lidí v Česku se v těchto otázkách dlouhodobě příliš nemění. Názor, aby dávky v nezaměstnanosti byly jen minimální, zastává 70 procent lidí. Ti si myslí, že by tak nezaměstnaní byli nuceni shánět si práci všemi dostupnými způsoby, přijmout i méně kvalifikovanou profesi, rekvalifikovat se, případně se kvůli práci přestěhovat.
Jen 37 procent dotázaných si myslí, že současná výše dávek je dostatečně motivující, od dubnového průzkumu se jejich podíl snížil o osm procentních bodů. Názor na to, zda by vláda měla podporu v nezaměstnanosti zvýšit, se od minulého dotazování téměř nezměnil. Zápornou odpověď na tuto otázku dalo 63 procent účastníků průzkumu.
Z hlediska stranických preferencí zastávají názor, že by se dávky neměly zvyšovat, častěji příznivci pravicových stran, u ODS se k němu přiklonilo 77 procent, u TOP 09 pak 76 procent dotázaných. Agentura však upozornila, že tento názor je silný také u voličů levicových stran, kde podíl souhlasných odpovědí činil téměř polovinu. Ze stoupenců ČSSD s ním souhlasilo 47 procent, u KSČM to bylo 42 procent lidí.
-pda-