Ukázal to průzkum Česko-německé obchodní a průmyslové komory, jehož závěry citoval sever Finanční noviny.cz. Zpráva také cituje náměstka ministra školství Jindřicha Fryče, který uvedl, že 20 až 40% absolventů technických oborů odchází do jiného odvětví.

Ministerstvo školství chce proto posílit technickou výuku už od mateřských škol. Dostatek mladých řemeslníků nenachází v Česku 69% dotázaných podniků, s nalezením kvalifikovaných pracovníků se středoškolským a vysokoškolským vzděláním má problém 42% firem. Příprava vysokoškoláků do praxe je nedostatečná podle 34% respondentů, příprava středoškoláků je pak nedostatečná dokonce podle 49% dotázaných.

Největší nedostatek mladých kvalifikovaných pracovníků je prý mezi konstruktéry, technickými pracovníky, operátory CNC strojů, svářeči a IT specialisty.

Cílem aktivit ministerských úředníků je přilákat mladé lidi k technice lepším vybavením škol, a to už od mateřských školek, kde techniku dětem přiblíží třeba nejrůznější stavebnice. Žákům základních i středních škol by se také mělo dostat lepšího kariérového poradenství, aby si k řemeslu našli cestu. Ministerstvo od příštího roku chystá také projekty na popularizaci přírodovědných a technických oborů financované z EU.

-pda-

Změní se i díky motivaci dětí ke studiu technických oborů stav v nabídce kvalifikovaných pracovníků?

Diskutujte pod tímto článkem nebo na Facebooku.