Lidé nejčastěji uvádějí, že zažili věkovou diskriminaci (49 procent), což je alarmující. Respondenti zažili i diskriminaci kvůli dětem (10 procent), zdravotnímu stavu (sedm procent), rase (šest procent) nebo pohlaví (pět procent).

Profesia na partnerském portálu i60.cz, určeném pro aktivní ženy a muže zralého věku, zadala otázku, zda mají svůj podzim života spojený s prací. Každý pátý uvedl, že by rád pracoval na plný úvazek. Třetina by uvítala práci na zkrácený úvazek a 19 procent respondentů chce podnikat. Třetina se těší na klidné stáří.

Polovina našich čtenářů by chtěla být zaměstnána. Jenže najít práci v předdůchodovém či důchodovém věku je velký problém,“ upozornil redakční manažer i60.cz Jan Raška.

Zajímavé je i srovnání výsledků aktivně hledajících práci na Profesia.cz s návštěvníky i60.cz, kteří jsou často v předdůchodovém nebo důchodovém věku. Dvě třetiny dříve narozených uvedly, že se s diskriminací osobně nesetkaly.

Dříve se diskriminovalo nejčastěji kvůli pohlaví (17 procent) nebo věku (13 procent). „Podobný podíl rodičů (osm procent) zažíval kvůli dětem stejné těžkosti jako dnes,“ dodala Kateřina Jaroňová z Profesia.cz.

Zažili jste někdy na vlastní kůži diskriminaci?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.