Obecně současnou nejistotu ohledně DPH vnímá jako problém až 88 procent firem. Vyplývá to z průzkumu Komory certifikovaných účetních, které se zúčastnilo 223 finančních manažerů a účetních českých firem a jehož výsledky citoval server Finanční noviny.cz.

Příčina takového výsledku průzkumu je podle mínění autorů průzkumu jasná – nejistota ohledně konkrétních sazeb DPH. Česku tak podle daňových poradců reálně hrozí, že v jednom měsíci budou platit kvůli schvalování daňového balíčku různé sazby DPH. Na počátku ledna totiž může začít platit již dříve schválená jednotná sazba daně 17,5 procenta. Ta se pak během měsíce změní na plánovaných 15 a 21 procent.

Podle průzkumu Komory certifikovaných účetních mají firmy nejčastěji problémy s úpravou softwaru, aby včas odpovídal novým zákonným požadavkům. Týká se to téměř 70 procent firem. Úprava ceníků je problémem pro 54 procent dotázaných. Finanční noviny.cz uvedly, že téměř 47 procent účastníků průzkumu se obává dopadu zvýšení DPH na náklady firem.

Respondenti dále uvádějí jako problém úpravu marketingových materiálů, protože nejsou schopni zveřejnit finální spotřebitelské ceny na letácích.

Další z obávaných dopadů je podle průzkumu neschopnost firem instruovat zaměstnance prodeje pro obchodní jednání. Podle Komory certifikovaných účetních ale ani jednoznačné vyřešení sazeb DPH již k 1. lednu vícenáklady firem spojené s nejistotou nesníží.

Kdo by měl nést následky kvůli tomu, že ani před koncem roku nemá stát jasno v tom, jaké budou platit sazby DPH?

Diskutujte o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.