Průzkum uvádí, že další růst již tak vysoce nadprůměrných mezd zaznamenal za poslední rok předevím obor IT, kde firmám stále chybí dostatek schopných lidí. Mezi deseti často obsazovanými pozicemi s nejvyššími průměrnými nástupními platy je jich nyní z IT pět, tři profese jsou obchodní.

Server Finanční noviny.cz ke zprávě uvedl, že na nejvyšší průměrné nástupní mzdy se letos mohou těšit vedle softwarových architektů i manažeři rozvoje nových obchodních příležitostí (51 548 Kč). Ti si ale proti loňsku pohoršili a přišli o svou dosud první pozici.

Na chvostu tabulky se nachází pokladní (nástupní mzda 15 639 Kč), dělník (17 268 Kč) a prodavač (19 157 Kč). I další profese s nejnižšími nástupními platy patří do kategorie nekvalifikovaných, jde o administrativní pracovníky, asistenty či pracovníky zákaznického centra.

Srovnání vývoje nástupních mezd proti stavu před rokem rozdíly v kvalifikaci stírá. Po softwarových architektech měli největší nárůst dělníci (o osm procent) a bankovní poradci, technici ve strojírenství, pokladní, programátoři a IT analytici, kteří mohou získat v průměru o sedm procent vyšší nástupní mzdu než loni.

Naopak největší poměrný pokles se týká výhradně bílých límečků. Bankovní specialisté mají nástupní mzdu o osm procent nižší než před rokem (nyní v průměru 32 824 Kč). Na pozicích v marketingové komunikaci mzdy poklesly o více než sedm procent (29 587 Kč) a zaměstnanci v roli manažera rozvoje nových obchodních příležitostí se musejí spokojit s počátečním příjmem o takřka šest procent nižším než loni.

-pda-