Desetina lidí je v zaměstnání šťastná a 70 procent spokojených. Měnit práci se podle průzkumu spíš neodváží.

Naopak negativní postoj k práci přiznalo asi šest procent lidí a dvě další procenta jsou zralá na odchod. Svou práci totiž vyloženě nesnášejí. Zbylá desetina lidí práci nijak emočně neprožívá, berou ji jako povinnost a neřeší, jestli je má bavit, nebo ne.

Výsledky odpovídají podobnému celoevropskému průzkumu, který provedla před dvěma lety Evropská nadace pro zlepšení životních a pracovních podmínek. Hodnotila spokojenost s platem, pracovní náplní i s kolegy a šéfy. Podle ní bylo 16 procent Čechů vysoce spokojených s prací a dohromady s těmi, kdo byli „jen“ spokojeni, šlo celkem o osmdesát procent lidí.

V novém českém průzkumu by přesto 80 procent lidí chtělo svou práci změnit co do profese nebo pozice. Většinou jim v tom brání obavy ze ztráty příjmu a dalších výhod a nedostatek odvahy a důvěry ve vlastní schopnosti. Přibližně jen každý pátý za ideální povolání pro sebe, i bez ohledu na výdělek, považuje právě tu profesi, kterou v praxi dělá.

V nejnovějším českém průzkumu STEM/MARK dále položila otázku stran nejoblíbenějšího zaměstnání, tedy takového, které by každý rád dělal, pokud by nemusel brát ohled na peníze. Dvě nejčastější povolání, která se ve fantazijním výčtu objevila, byla „hospodský“ a „péče o přírodu a zvířata“.

Agentura STEM/MARK provedla průzkum mezi 324 lidmi staršími 18 let, kteří pracují.

Jaký postoj k práci považujete za ideální?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.