Zaměstnavatelé budou ve čtvrtém čtvrtletí již jen opatrně zvyšovat počet zaměstnanců. Přijímat chce šest procent firem, propouštět hodlá pět procent, vyplývá ze studie Manpower Index trhu práce. Průzkum se uskutečnil mezi 750 českými firmami.

Celkem 86 procent firem nepředpokládá změny v počtu zaměstnanců. Pro předchozí čtvrtletí plánovaly pracovníky propouštět dvě procenta firem, nabírat hodlalo devět procent, což byl nejoptimističtější výsledek od začátku roku 2008.

Výsledky našeho průzkumu ukazují na pokračování pozitivního trendu na trhu práce, který se ale netýká ekonomiky jako celku. Výrazné náborové aktivity pozorujeme především ve velkých společnostech s více než 250 zaměstnanci. Jejich poptávka silně roste a tyto firmy hlásí nedostatek vhodných talentů,” řekla dnes novinářům generální ředitelka ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Nejsilnější je podle ní tato situace v automobilovém průmyslu, logistických a zákaznických centrech. Na druhou stranu malé firmy, které nejsou tak mediálně viditelné, ale tvoří základ ekonomiky, předpokládají spíše stagnaci v počtu pracovních míst, dodala.

Velké společnosti hlásí nejoptimističtější náborové plány s čistým indexem trhu plus 17 procent, následováni středními společnostmi se silným indexem plus 14 procent. Malé podniky a mikropodniky ale čekají stagnující nábor s indexem nula, respektive minus jedno procento.

Zaměstnavatelé v sedmi z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší trh práce hlásí výroba a rozvod elektřiny, plynu a vody s indexem minus 17 procent a státní správa, zdravotnictví, vzdělávání a kultura s indexem minus devět procent. Pesimistickou předpověď hlásí i těžba nerostných surovin s minus osmi procenty a stavebnictví s minus pěti procenty.

Nejsilnější index předpovídá velkoobchod a maloobchod s indexem plus osm procent, zpracovatelský průmysl s plus třemi procenty a finance, pojištění, nemovitosti a další služby podnikům s plus dvěma procenty.

Zaměstnavatelé v Praze očekávají růst pracovních sil s indexem plus tři procenta, v Čechách plus procento. Na Moravě se očekává mírný pokles s indexem minus dvě procenta.

Výsledky průzkumu ukazují, že zaměstnavatelé ve 36 ze 42 zemí čekají růst počtu pracovních sil. Nejsilnější náborové prostředí hlásí zaměstnavatelé v Indii a Tchaj-wanu. Náborové plány v USA se také postupně zlepšují a index je tam nejsilnější od čtvrtého čtvrtletí 2007.

Naproti tomu optimismus zaměstnavatelů v Brazílii slábne, jejich předpověď je nejslabší ze všech 42 sledovaných zemí a oblastí. Trh práce oslabuje také v Číně, kde zaměstnavatelé předpovídají nejslabší náborové prostředí za posledních šest let. Negativní předpověď hlásí opět Itálie a znovu se k ní přidaly Řecko, Francie a Finsko.

 

Čím je podle vás tento jev zapříčiněn?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-