Spotřebitelské ceny se ve stejném období meziročně zvýšily o 3,6 procenta, což znamená, že se mzdy reálně zvýšily jen o 1,4 procenta.

„Trend růstu platů polevil i v prvním čtvrtletí letošního roku. Nedá se očekávat, že bychom letos na dlouhou trajektorii vyšších mezd navázali,” okomentovala aktuální vývoj ekonomka a ředitelka společnosti Bondster Jana Mücková.

Zlomové v tomto podle ní bude druhé čtvrtletí, kdy „kvůli nejisté budoucnosti většina zaměstnavatelů přistoupila ke zmražení, nebo dokonce snížení mezd,” dodala ekonomka

Medián mezd vzrostl meziročně o 5,8 procenta. U mužů činil 31 790 korun, u žen 26 723 korun.

Oproti předchozímu čtvrtletí průměrná mzda zdánlivě klesla. Při očištění od sezonních vlivů však o 1,1 procenta vzrostla. V prvním čtvrtletí přitom bývá nominální průměrná mzda vždy nižší než v posledním čtvrtletí předchozího roku.

„Zdálo by se, že po Novém roce dochází vždy ke snížení mezd. Je to však z velké části optický klam. Mzdy v prvním čtvrtletí rostou nejen vzhledem k prvnímu čtvrtletí předchozího roku, ale také například vzhledem k druhému i třetímu,“ uvedl pro Novinky ekonom skupiny Natland Petr Bartoň.

Podle něj za tímto „klamem“ stojí právě čtvrté čtvrtletí. „Firmy i státní úřady vyplácejí vánoční bonusy, třinácté platy a podobně. Proto je nárůst ve čtvrtém čtvrtletí vyšší než dlouhodobý trend a první kvartál na grafu působí jako pokles,“ dodal Bartoň.

Zdroj: www.novinky.cz