Mzdy podle Jitky Erhartové z Českého statistického úřadu rostly kvůli nedostatku zaměstnanců. „A to tlačilo na růst mezd, protože zaměstnavatelé museli o pracovní sílu mezi sebou soutěžit,“ řekla Českému rozhlasu Erhartová. 

Medián je číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina je nižší. U mužů dosáhl 25 720, u žen byl o 4759 korun nižší. 

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11 365 a 43 349 korunami,“ uvedl statistický úřad. 

Nejvíce si lidé polepšili v Ústeckém a Královéhradeckém kraji, kde plat vzrostl o více než 5 procent. Nejméně naopak vzrostl v Moravskoslezském kraji, řekla mluvčí statistiků Petra Báčová. „Na který dopadla situace spojená s útlumem těžby uhlí a kde průměrné mzdy vzrostly nejméně, o 3,2 procenta,“ dodala Báčová. 

Výdělky v podnikatelské i nepodnikatelské sféře podle zjištění Českého statistického úřadu rostly zhruba stejně. V podnikatelské stoupla průměrná mzda o 4,5 procenta a po odečtení inflace o čtyři procenta, zatímco v nepodnikatelské oblasti činil nárůst nominální 4,6 procenta a reálný 4,1 procenta. 

Mzdy rostly hlavně v pohostinství a ve zpracovatelském průmyslu. Stále ale přetrvává nízká inflace, takže si lidé za svou výplatu koupí víc. Analytici se domnívají, že by letošní vánoční tržby mohly být rekordní.

Převzato z: www.esondy.cz.

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-