Informoval o tom server Zprávy.rozhlas.cz.

Projekt se přitom dlouhodobě potýká s problémy, které vygradovaly sporem uvnitř vlády. Zatímco TOP 09 a ministryně Müllerová trvají na jeho pokračování, premiér a předseda ODS Petr Nečas žádá jeho ukončení. Soud by měl řešit, zda je chybou, že stát poskytuje data příjemců dávek přímo soukromé společnosti.

Jiřina Zárubová, která žalobu podala, nesouhlasila s tím, aby její soukromé údaje předal úřad práce České spořitelně: „Došlo mi, že soukromý subjekt dostal moje data. Na základě toho, že jde o přídavky na dítě, zná i výši mých příjmů, což jsem nechtěla. A já nevím, jak se s daty bude dál nakládat.“

Úřad práce nutil Zárubovou k převzetí karty. Ta ji ale nepřevzala. Přídavky na dítě se pozdržely tři měsíce, poté jí byly dál zasílány poštovní poukázkou.

V takzvané žalobě o určení žádá soud, aby prohlásil smlouvu uzavřenou mezi ministerstvem práce, předsedou vlády a Českou spořitelnou za neplatnou, protože ji pokládá za nezákonnou.

„Ministerstvo práce a sociálních věcí, jakožto orgán, který je ze zákona oprávněn shromažďovat údaje a nakládat s těmito údaji všech příjemců nepojistných sociálních dávek, v rozporu s platnou právní úpravou poskytuje údaje soukromoprávnímu subjektu – České spořitelně,“ říká advokátka Lucie Oršulová.

O pomoc požádala Zárubová Národní radu zdravotně postižených. Její předseda Václav Krása považuje sKarty za nesmyslné: „Je to jednoznačně privatizace státní sféry, kde komerční subjekt přebírá funkce, které musí mít stát k dispozici. Všechna data, která jsou svěřena komerčnímu subjektu, můžou být potom zneužita různým způsobem.

Česká spořitelna oznámení o žalobě ještě nedostala. „My jsme zatím žádnou žalobu o neplatnosti smlouvy mezi ministerstvem a námi neobdrželi. Smlouva na výplatu sociálních dávek přes sKarty mezi ministerstvem a námi je tedy nadále platná a my plníme veškeré závazky, které nám z této smlouvy vyplývají,“ potvrzuje mluvčí Helena Matuszná.

Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánky Filipové bude o sKartách nejprve jednat vláda. „Budoucnost sKarty je otázkou rozhodnutí vlády, bude o tom jednat příští čtvrtek. Co se týče žaloby v souvislosti s sKartou, tak to je samozřejmě otázkou rozhodnutí soudu,“ uvedla.

Ministerstvo uzavřelo smlouvu se spořitelnou loni v lednu, a to na 12 let. Identifikační kartu zatím dostalo přes 273 tisíc lidí. Kdyby soud smlouvu zrušil, příjemci dávek by zřejmě měli nárok na odškodnění, stejně tak Česká spořitelna.

Vládní strany LIDEM a ODS chtějí sKarty zrušit, TOP 09 je ale proti. Průkazky kritizuje i opozice a ombudsman. Rada postižených chce proti sKartám protestovat 7. května před budovou úřadu ministerstva práce a sociálních věcí.

Máte nějakou zkušenost s sKartou?

Řekněte nám o ní pod tímto článkem nebo na Facebooku.