Program je součástí dnes spuštěného celoevropského projektu Nestlé needs YOUth, který si klade za cíl vytvořit do tří let až 20 tisíc nových pracovních míst pro mladé lidi.

Nestlé v Česku zaměstnává zhruba 2000 lidí, na Slovensku asi 800. Podle generálního ředitele Nestlé Česko Torbena Emborga by v rámci projektu neměl počet zaměstnanců firmy růst, ale ani klesat. Mladí lidé by měli do firmy nastoupit v rámci přirozené fluktuace zaměstnanců.

Nezaměstnanost mládeže je celoevropský i tuzemský problém, který nemůže řešit sama ani EU, ani jednotlivé státy. Podíl soukromého sektoru má pro řešení zásadní význam,“ uvedl Torben Emborg.

Tříletý program Nestlé se opírá o čtyři pilíře. Jsou jimi přímý nábor a absolventské programy, podpora zkušeností a dovedností prostřednictvím učňovských programů a tréninkových stáží, program podpory zaměstnatelnosti formou kariérního poradenství a spolupráce s externími partnery a ostatními firmami.

Chceme se zaměřit jak na vysokoškoláky, tak na učně. Náš pilotní program pro učně v závodě Zora Olomouc, který jsme již rozběhli a jehož prvních 12 absolventů v závodě pracuje, v dalších letech rozšíříme a podle tohoto modelu vypracujeme obdobný projekt v Holešově a v Prievidzi,“ dodal Emborg.

Podle údajů Eurostatu z loňského května, kterými dnes Nestlé argumentovalo, bylo letos v květnu ve věkové kategorii mezi 15 a 24 lety v ČR zhruba 19 procent nezaměstnaných, v kategorii 25 až 29 let to bylo 12 procent lidí. Nezaměstnanost celé české populace přitom dosahovala sedmi procent, celoevropský průměr přesahoval 23 procent.

Nestlé má v ČR výrobní závody má v Olomouci a Holešově.

Co si myslíte o projektu Nestlé?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.