Program Antivirus má bránit propouštění, obdobný dopad by měl mít takzvaný kurzarbeit, který by podle Maláčové mohl být zaveden od nového roku, nejpozději od 1. ledna.

„Kurzarbeit nebude od 1. září, budeme prodlužovat Antivirus. Nebude běžet donekonečna. Nyní pracujeme na kurzarbeitu a naladění jeho znění. Spoustu věcí jsme odkoukali z Německa, debata v příštích dnech bude velmi složitá,“ uvedla Maláčová s tím, že ministryně financí Alena Schillerová souhlasí s prodloužením programu Antivirus.

Kurzarbeit představuje zkrácení pracovní doby při nedostatku práce. Zaměstnavatel platí mzdu za odpracovanou dobu. Stát pak pracovníkům výdělek dorovnává za zbývající čas.

Ředitel služeb pro finanční sektor KPMG ČR a člen KoroNERV-20 Mojmír Hampl, který se dříve vyjadřoval také pro brzké ukončení programů Antivirus, v neděli uvedl, že kurzarbeit by měl být zaveden co nejdřív. Program Antivirus, který bývá někdy označován jako kurzarbeitový, je podle něj spíše „keine arbeit“, tedy nikoli zkrácená práce, ale žádná práce.

Maláčová již dříve uvedla, že Antivirus je podle „nejvíc funkčním nástrojem vlády“ proti koronavirové krizi. Program Antivirus zahrnuje tři druhy podpor.

Příspěvkem A stát dorovnává 80 procent vyplacené náhrady mzdy v karanténě a výdělku v zavřených provozech do 39 000 korun superhrubé mzdy. Příspěvek B pokrývá 60 procent náhrady mzdy při omezení výroby a služeb kvůli výpadku surovin, pracovníků či poptávky do 29 000 korun superhrubé mzdy. Podpora C představuje odpuštění odvodů za červen až srpen firmám do 50 zaměstnanců, které nesníží mzdy a nepropustí víc než desetinu lidí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jana-malacova-prigramy-antivirus-prodlouzeni-vlada-kurzarbeit-az-pristi-rok.A200823_133957_ekonomika_lr