Jasný vzkaz poslal na český pracovní trh poslední průzkum serveru Platy.cz společnosti Profesia. Jak dodává analýza průzkumu, rozdíl mezi oběma platy se za poslední čtyři roky o několik set korun zvětšil.

Hrubý měsíční příjem absolventů vysokých škol stoupl za poslední čtyři roky o pět procent, tedy o 1031 korun. Hrubý měsíční plat absolventů středních škol stoupl ale jen o tři procenta, což je 479 korun. Největší rozdíl v platech mezi absolventy podle úrovně vzdělání je u lidí, kteří pracují v obchodě. Absolvent, který vystudoval vysokou školu, vydělá na pozici pro něj vhodné v kategorii obchod v průměru 24 707 korun měsíčně. Absolvent střední školy s maturitou na obchodní pozici se svou kvalifikací má plat v průměru měsíčně 13 533 korun.

Z průzkumu společnosti Profesia dále vyplývá, že podobná situace, jako je s platy absolventů v Česku, je také na Slovensku. Absolventi vysokých škol tam totiž vydělávají proti absolventům středných škol o 39 procent více. V průměru absolvent vysoké školy na Slovensku vydělá v přepočtu 19 254 korun a absolvent střední školy s maturitou 13 844 korun.

-pda-