O desetinu naopak klesl počet nově přidaných životopisů uchazečů.

Statistiky citoval server Finanční noviny.cz, který využil poslední analýzy pracovního portálu Profesia.cz. Podle zprávy se počet nabídek v automobilovém průmyslu zvýšil o 136 procent. Podobně se vyvíjel pracovní trh i v dalších odvětvích. Pokles počtu nabídek naopak meziročně vykázal segment právo a legislativa, a to o 19 procent, farmacie, kde nabídka pracovních míst meziročně klesla o osm procent.

Na rozdíl od počtu nabídek práce podle serveru Profesia.cz počet nově přidaných životopisů uchazečů o práci vloni klesl. Vytvořilo si jej o deset procent uchazečů méně než v roce 2010. Personalsité to přičítají tomu, že situace na trhu práce v roce 2011 nezaznamenala takové výrazné propady a hromadná propouštění jako během předchozí krize. V letech 2008 a 2009, kdy firmy kvůli sníženým objednávkám musely propouštět zaměstnance, přibývalo podle ní množství nových životopisů v desítkách procent.

Finanční noviny.cz dále uvedly, že v oblasti nabídky práce je přitom podle statistik několik pozorovatelných trendů. Stále rostoucí kategorií na trhu jsou například informační technologie. Poptávka v této oblasti roste každoročně, a to navzdory ekonomické situaci. Oproti minulému roku stoupl podíl nabídek v IT kategorii o 40 procent, poptávka v této oblasti přitom přesáhla úroveň z roku 2008. Oproti předkrizovému období počet nabídek vzrostl o 30 procent. Mezi pozitivně se vyvíjející odvětví během posledních let oproti předkrizovému stavu patří také oblast obchodu s nárůstem o 23 procent a podpora zákazníků, kde byl růst pětinový.

Nejžádanějšími zaměstnanci na trhu práce byli v roce 2011 kvalifikovaní techničtí odborníci. Poptávka po uchazečích z této kategorie stoupla meziročně o 57 procent. Mezi kvalifikované technické zaměstnance patří například architekt, servisní technik, ale také všichni lidé na pozicích v informačních technologiích.

-pda-