Mezi uchazeči se zájmem vycestovat do zahraničí se v první trojici již tradičně umístilo Německo (52 procent), zájem vzrostl meziročně o dva procentní body. Následuje Rakousko (29 procent) s poklesem zájmu o pět procentních bodů. Na třetím místě byla Velká Británie (28 procent), kde zájem klesl o tři procentní body.

Základem úspěchu bývá znalost místní řeči. Přestože čím dál více uchazečů uvádí v životopisech znalosti cizích jazyků, podle dat jsou často nedostatečné. Nejčastěji ovládají uchazeči mírně pokročilou angličtinu (22 procent životopisů). Lidé dále uvádějí převážně základy němčiny (21 procent) a angličtiny (19 procent).

Mezi obory, ve kterých hledají uchazeči práci v zahraničí, vítězí cestovní ruch s 36 procenty. Dále jsou to doprava (29 procent), pomocné práce (28 procent), výroba (21 procent) a stavebnictví (19,2 procenta). Práci v zahraničí hledají převážně kvalifikovaní dělníci a zaměstnanci ve službách.

Nejčastěji hledají novou práci v zahraničí v Karlovarském kraji, kde šlo o 23 procent životopisů. Následují Plzeňský kraj (14 procent), Jihočeský kraj (13 procent), Ústecký a Zlínský kraj (po 11 procentech).

Byli byste ochotni odejít za prací do zahraničí?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.