Na některých prodejnách podle portálu dluhy činí i více než sto tisíc korun. Firma nátlak odmítá.
„Na pražských pobočkách podávají výpovědi desítky lidí, na které firma vyvíjí nátlak, aby podepsaly směnky a přijaly odpovědnost za dluhy vzniklé krádežemi, za které nemohou,“ řekla vedoucí jedné z pražských poboček.
„Bylo nám výslovně vyhrožováno ze strany oblastních manažerů, že pokud směnku nepodepíšeme, máme okamžitou výpověď s paragrafem a bude nám děláno ze života peklo v tom smyslu, že nám budou dávat vytýkací dopisy za nic, abychom přišli o práci, že nám budou jezdit neustále na kontroly a brát nám osobní ohodnocení,“ dodala.
Stěžují si i v dalších pražských drogeriích Teta, které na sobě do loňska nesly logo Schlecker. „To, co se děje, hraničí se šikanou. Už to nešlo snést,“ nebere si servítky Lenka, vedoucí jedné z poboček na Praze 8, která raději sama podala výpověď. Tvrdí, že jí vyhrožovali soudem, pokud nepodepíše směnku za manko v řádu mnoha desítek tisíc. Situace se podle ní zhoršila, když po poradě s právníkem odmítla směnku podepsat.
Společnost p.k.Solvent, majitel stovek drogerií Teta v ČR, nátlak na zaměstnance popírá. Způsob zajištění pohledávek zjištěných při inventurách prý odpovídá dohodám o hmotné odpovědnosti personálu.
„I kdyby byla pravda, co tvrdí odpovědní vedoucí, jako že není, odpovědnosti za škodu je ani výpověď z jedné či druhé strany nezbaví,“ tvrdí Michal Donath, mediální zástupce firmy, která je tuzemským lídrem drogistického trhu. Dodal, že pohledávky požadované po zaměstnancích až trojnásobně překračují povolené ztratné.
Dohody o hmotné odpovědnosti opravdu zaměstnanci podepsali. Podle nich odpovídají za schodky na zásobách zboží v regálech a ve skladu. Zaměstnanci za ně odpovídají, pokud neprokážou, že zčásti nebo úplně vznikly bez jejich zavinění. Ti, kteří se bouří, ale namítají, že z 95 procent jde o krádeže, u kterých není možné zajistit důkazy.
Z regálů 350 drogerií, které Teta přímo provozuje, se ročně ukradne zboží za zhruba 14 milionů korun. V taškách zlodějů mizí hlavně zubní pasty, parfémy, barvy na vlasy, žiletky, deodoranty a kondomy.
Firma toleruje ztratné ve výši 0,5 procenta z hodnoty zboží mezi inventurami a zbylý dluh se rozpočítává mezi prodavačky a vedoucí, které nesou největší břemeno. Na některých pražských prodejnách, kde jsou zaměstnanci v tiché vzpouře, se manko blíží i k 200 tisícům korun, které si zloději ve zboží odnesli za půl roku.
Právník Václav Kůs, na něhož se obrátilo několik vedoucích pražských drogerií Teta, byl podle podle Idnes.cz osobně u inventury, kde podle něj firma zjevně porušila zákon. Inventuru nařídil zaměstnavatel o víkendu v noci nad rámec čtyřicetihodinové pracovní doby. To by ještě nevadilo. „V daném případě však byli zaměstnanci na pracovišti i okolo 24 hodin nonstop,“ tvrdí a vysvětluje, že podle zákona nesmí takto nařízená práce bez dohody se zaměstnancem trvat déle než osm hodin a u zaměstnance se zkrácenou pracovní dobou nesmí být nařízena vůbec.
Zároveň podle něj zaměstnavatel nereflektoval zákonnou povinnost provést inventarizaci na žádost společně odpovědných zaměstnanců při změně v jejich kolektivu, což bylo jedním z důvodů, proč tito zaměstnanci odstoupili od dohody o odpovědnosti.
„O platnosti takového právního názoru bude muset rozhodnout nezávislý soud. P.k.Solvent si stojí za tím, že k žádnému porušení nedošlo,“ reagoval Donath. Postup firmy je podle něj v souladu se zákoníkem práce, vnitrofiremními předpisy, pracovním řádem a uzavřenými dohodami o hmotné odpovědnosti.
Co si myslíte o postupu managementu v drogeriích Teta?
Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.