Průmyslovým areálům se nedaří nalákat ani udržet zahraniční firmy. Na Žatecku od ledna ukončila provoz společnost Panasonic, která propustila téměř šest stovek lidí. Ondřej Votruba z CzechInvestu ale upozorňuje, že stát už vyjednává s dalšími firmami, u kterých by lidé bez práce mohli opět najít místo.

„Teď je třeba jeden projekt, sice nevelkého rozsahu, v podstatě s nimi pořád jednáme, ale je to čím dál tím jasnější, že by tam nějaký další projekt měl jít,“ říká Votruba.

Všechny lidi podle jeho slov sice nezaměstná, část ale určitě a další část by si mohli vzít firmy, které tam expandují. Votruba přitom upozorňuje, že pro lepší využitelnost průmyslových zón, kde ještě před ekonomickou krizí měly původně vyrůstat velké továrny, je nutné změnit jejich původní účel.

„Zásadně se změnila struktura projektů, které máme. Měníme to tak, aby majitel zóny měl možnost rozdělit ji třeba na menší části a dát tam menší investory,“ říká Votruba.

Ministerstvo průmyslu a obchodu považuje investice do průmyslových zón za nezbytné. Miliardy korun, kterými stát podpořil více než stovku areálů, se vracejí skrze nová pracovní místa.

Považujete vznik nových průmyslových zón za dobrý nápad?

Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.