O údajích Českého statistického úřadu informoval server Zprávy.rozhlas.cz.

K tomuto vývoji nejvíce přispěla nižší produkce strojů nebo aut, což jsou klíčová odvětví průmyslu, a jejich pokles se pak projevuje na celkové produkci, navíc stroje a auta tvoří významnou část exportu.

Největší podíl na vývozu celého českého průmyslu má Německo, jenže i tato největší evropská ekonomika roste v posledních kvartálech pomaleji než dříve, stejně jako další země Evropské unie. Výsledky největších odběratelů se pak odrážejí na celkovém stavu průmyslu.

Investiční aktivita firem by měla v letošním roce mírně oživit. Odhaduje to polovina členských firem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR). Podniky chtějí více investovat ve druhé polovině roku, nebude to ale nijak výrazné. Podle Milana Mostýna ze SP ČR nedosáhne výše investic letos a ani v příštím roce hodnot před krizovým rokem 2008.

Celková situace se projeví i v zaměstnanosti, jejíž vývoj není vůbec příznivý, a to nejenom v průmyslu, ale ve všech oblastech. Letošní rok je podle SP ČR nejčernější v novodobé historii České republiky.

Nárůst nezaměstnanosti podle Milana Mostýna pokračuje a její míra bude zřejmě kulminovat koncem roku. Řada firem by podle něj chtěla zvýšit výrobu v některých segmentech, k tomu jim ale chybí potřební pracovníci.

Pokud jde o zaměstnanost v průmyslu, obrat k lepšímu možná nastane už ve druhém čtvrtletí, ale jenom mírný. S nástupem sezónních prací by měly mít podle odborníků firmy zájem o nové pracovníky také ve strojírenství. V celkové produkci průmyslu jsou odborníci ve svých odhadech opatrnější. Útlum bude podle některých z nich pokračovat i v dalších měsících.

Jak vidíte blízkou budoucnost českého průmyslu?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.