Navíc ekonomové předpokládají další zpomalení růstu světové ekonomiky, takže se dá s velkou pravděpodobností čekat, že se tento stav nepříznivě odrazí i v tuzemsku, zvláště v poklesu zaměstnanosti lidí.

Data ČSÚ ale ukazují, že česká průmyslová produkce nadále roste, hlavními tahouny zůstává výroba motorových vozidel, výroba strojů a výroba elektrických zařízení. Objem zakázek se ale snižuje, a to především kvůli snižování zahraničních zakázek. Ekonomové říkají, že zahraniční zakázky nyní tvoří asi dvě třetiny celkového objemu zakázek. Na výkonu domácího průmyslu se navíc podepisuje to, že rychle klesá objem domácích zakázek.

Odhady ekonomů českému průmyslu navíc neslibují žádné příznivé scénáře. „Dvouciferná tempa růstu ze začátku roku má již průmysl za sebou a žádné hvězdné vyhlídky pro zbytek roku před sebou nemá,” citoval například server Novinky.cz ekonoma Jiřího Šimka s tím, že zhoršení vyhlídek v českém průmyslu se zhoršuje v návaznosti na vývoj ve světě a především v Evropě.

Nepříznivá čísla se podepsala nejvíce na výkonu domácího stavebnictví. Tuzemská stavební výroba se totiž meziročně v červenci propadla o 11,1 procenta, čímž dále prohloubila červnový pokles. Stavebnictví se podle mínění expertů nevymanilo z krize a ani výhled na další období nevzbuzuje optimismus. Zakázky totiž snižuje nejen řada investorů, ale i český stát.

-pda-