A výkon stavebnictví nakonec výrazně ovlivnil i výsledek české průmyslové výroby. Ta podle dat Českého statistického úřadu zrychlila růst na 5,9 procenta.

Hodnocení výkonu české ekonomiky v médiích proto lze označit větou: Český průmysl se zmátořil, stavebnictví zpomalilo propad. Přesto ekonomové přílišným optimismem nehýří, neboť vývoj a odhady objemu zakázek dávají spíše důvody k obavám. Statistiky ČSÚ ale za srpen ukázaly, že počet zahájených bytů poklesl meziročně o 17 procent, počet dokončených bytů naopak meziročně vzrostl o 24,3 procenta. Průmyslová výroba v srpnu meziročně zrychlila růst na 5,9 procenta po červencovém zvýšení o 4,4 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 3,5 procenta. Meziměsíčně však byla po vyloučení sezonních vlivů nižší o 0,6 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 3,4 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad.

Srpen byl příznivý pro české exportéry. Těm se dařilo, takže český zahraniční obchod skončil v srpnu přebytkem 1,7 miliardy korun, což je číslo meziročně o jednu miliardu korun vyšší. Vývoz v srpnu meziročně vzrostl o 10,8 procenta a dovoz o 10,3 procenta. Ale i vývozci se do budoucna nedívají s úsměvem, neboť hlavní odběratel českého zahraničního obchodu, totiž německá ekonomika, začíná objemy zakázek snižovat.

 

-pda-