Malé podniky jsou podle analýzy výhodné pro finanční dealery a konzultanty, ale také pro cukráře nebo jeřábníky. Naopak do největších firem by měli mířit marketingoví manažeři, vedoucí nákupu či konstruktéři.

Řada malých firem podniká ve specializovaných oblastech, kde díky kombinaci osobního přístupu a pružnosti dosahují velmi dobrých výsledků. Mohou si tak dovolit platit vyšší platy, než je průměr v daném odvětví. Nejde přitom jen o exkluzivní profese, ale často i o zcela běžná povolání,“ uvedl analytik služby Platy.cz Zdeněk Němec.

Pozicí, na které je práce v malé firmě nejvýhodnější, je dealer v bankovnictví. Průměrný plat na této pozici ve společnostech do deseti zaměstnanců činí 232 procent platu v největších firmách. Mezi 15 pozicemi, v nichž jsou platy v malých firmách vyšší než ve velkých, jsou i stavební zámečník, aranžér, cukrář nebo jeřábník.

Naopak ve velkých firmách jsou relativně vyšší platy především na manažerských pozicích. Příčinou je odpovědnost za větší rozpočet, více regionů, případně obojí.

Největší rozdíl je na pozici marketingový manažer, který má ve firmě nad 1000 zaměstnanců v průměru více než trojnásobný plat než jeho kolega ve firmě do deseti zaměstnanců. Mimo manažerských pozic se v žebříčku 15 pozic, v nichž je plat ve velkých firmách větší než v malých, objevuje například i konstruktér, hlavní účetní nebo lektor.

Platy.cz je služba, která uživatelům dovoluje bezplatně a anonymně porovnat výši aktuální mzdy i benefitů v rámci pozice, regionu nebo praxe. Obsahuje údaje o více než 65 tisíc respondentech a 400 pozicích ve 39 pracovních oblastech.

Podrobnou analýzu najdete na stránkách společnosti Platy.cz.

Kdybyste si mohli vybrat, pracovali byste raději v malé nebo velké firmě?

Řekněte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.