Demonstrací chtějí horníci bojovat za zachování mezd, pracovních míst a za záchranu Dolu Paskov. Majitelé OKD totiž zvažují uzavření údajně ztrátového dolu, kde pracuje 3500 lidí. Vlastník OKD se stále jasně nevyjádřil, jaký osud chystá pro Důl Paskov a drží tak v nejistotě a strachu o práci na 13 tisíc zaměstnanců.

Nechceme prodlužovat nejistotu našich zaměstnanců, proto se budeme snažit přijmout jednoznačné stanovisko v co nejkratší době a bezprostředně o něm otevřeně informovat v první řadě zaměstnance Dolu Paskov i celého OKD. Veškeré potřebné informace zároveň poskytneme zástupcům obcí a veřejnosti. Očekáváme, že tak učiníme nejdříve v druhé polovině září, podle dalšího vývoje jednání ale nejpozději do konce října,“ tvrdí generální ředitel OKD Ján Fabián.

OKD se ocitla v dluhové krizi, kterou její majitelé chtějí řešit osekáváním firmy, například prodejem koksoven, úpraven uhlí a uzavřením Dolu Paskov.

Ke zklidnění situace nepřispívá ani skutečnost, že Sdružení hornických odborů OKD se dosud nepodařilo uzavřít novou podnikovou kolektivní smlouvu. A tak vedle boje o budoucnost OKD probíhá i další, neméně lítá bitva. Odbory bojují s managementem firmy o podobu kolektivní smlouvy na příští rok. Podle předsedy odborářů OKD Jaroslava Pytlíka by uzavření Dolu Paskov znamenalo pro zaměstnance, ale i pro celý region, katastrofu.

Již řadu měsíců jednáme o kolektivní smlouvě a ze strany našich protějšků, tedy vedení OKD, nejde o nic jiného než o vydírání. Jejich podmínky jsou nepřípustné. Žádají například, abychom přistoupili na snížení platů o 20 procent. My jsme ochotni souhlasit s tím, že pokud bude firma ve ztrátě, mohou mzdy poklesnout až o sedm procent. Ale vedení OKD ani to nestačí. A pokud jde uzavření Dolu Paskov, je to nesmysl,“ uvedl Jaroslav Pytlík.

Podle mluvčího OKD Marka Síbrta se informace o plánovaném dvacetiprocentním snižování platů nezakládá na pravdě.

Průměrná mzda horníků v OKD přesahuje 35 tisíc korun a o polovinu převyšuje regionální průměr. OKD nechce jít cestou snižování tarifních mezd, ale chceme diskutovat o omezení rozsáhlého systému benefitů typu 13. a 14. platy. Zároveň chceme zaměstnancům zajistit růst mezd v momentě, kdy se situace na světových trzích zlepší,“ uvedl Síbrt.

Benefity a odměny ale mohou podle odborářů činit u některých horníků až třetinu mzdy.

Organizovanost v odborech je na Dole Paskov podle serveru Esondy.cz vysoká a na jednotlivých šachtách se pohybuje místy i kolem 90 procent. Podle Jaroslava Pytlíka jsou horníci značně nespokojení a nervózní. „Měli jsme strach, aby se nepouštěli do něčeho sami. I proto jsme začali připravovat společnou demonstraci,“ uvedl.

Podporujete protesty horníků v Ostravě?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.