Informoval o tom server Finančnínoviny.cz.

„K mírnějšímu poklesu reálné kupní síly došlo u zaměstnanců v podnikatelské sféře, kde jsou mzdy určovány tržně. U nepodnikatelské sféry, kde platy určují spíše administrativní rozhodnutí, byl propad hlubší,“ uvedli statistici.

Mzdový medián, tedy mzda prostředního zaměstnance, v loňském roce činila podle předběžných výsledků 22 247 korun. V porovnání s předchozím rokem tak stoupl o 1,8 procenta.

V samotném loňském čtvrtém čtvrtletí byla průměrná hrubá nominální mzda 27 170 korun, což je o 964 korun, tedy 3,7 procenta více než ve stejném období předchozího roku. Podle statistiků příčinou tohoto nárůstu byly mimořádné odměny, zejména u nejlépe placených pracovníků.

„Lze předpokládat, že některé podniky využily na konci roku příležitost a v předstihu vyplatily svým manažerům mimořádné odměny, které jindy bývají vypláceny až v prvních měsících následujícího roku,“ uvedli statistici. Reálně podle nich mzda ve zmíněném období stoupla o 0,9 procenta.

V souvislosti s tím zaznamenali i odlišný vývoj v podnikatelské a nepodnikatelské sféře. Zatímco v podnikatelské průměrná mzda od října do prosince nominálně stoupla o 4,2 procenta a reálně o 1,4 procenta, v nepodnikatelské nominálně vzrostla o 1,3 procenta, v reálném vyjádření ale vzhledem k inflaci klesla o 1,5 procenta.

Růst mezd v posledním čtvrtletí byl podle serveru Idnes.cz pro většinu analytiků příjemným překvapením. Většina z nich totiž odhadovala reálný pokles mezd i za poslední tři měsíce loňského roku. „Vývoj mezd ve 4. čtvrtletí minulého roku byl pozitivní. Je možné, že za slušným reálným růstem stojí dřívější vyplacení prémií za minulý rok kvůli zvýšení daní v tomto roce. Do jaké míry se jedná o jednorázovou záležitost, uvidíme, až vyjdou výsledky za první čtvrtletí tohoto roku,“ řekl serveru Idnes.cz analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Proti předchozímu čtvrtletí se průměrná mzda po očištění od sezonních vlivů zvýšila o 1,3 procenta.

Zvýšil se vám v loňském roce příjem?

Řekněte nám to pod tímto článkem nebo na Facebooku.