Na takzvané dlouhodobé ošetřovné mají nárok potomci či partneři nemocných, ale také třeba jejich sourozenci, snachy či zeťové. Dávka je stejně vysoká, jako kdyby sám pečující byl na nemocenské, tedy zhruba 60 procent příjmu. Nárok na výplatu mají ti, kdo odvádějí zdravotní pojištění.
Jednou z podmínek pro přiznání dávky je, že nemocný musí nejprve pobýt alespoň sedm dní v nemocnici. A právě to může být důvodem, proč si volno bere tak málo lidí, myslí si Šárka Slavíková z vedení spolku Amelie, který pomáhá lidem s rakovinou a jejich rodinám.
Řada onkologických pacientů v nemocnici neleží, jen tam dochází například na chemoterapii. Hospitalizováni nemusí být ani ve chvíli, kdy další léčba již není možná. “Stav se začne postupně horšit doma,” vysvětluje Slavíková. “Blízcí tím pádem nemohou o dávku požádat a často situaci řeší například neplaceným volnem.”
Podobný problém mají i příbuzní seniorů trpících demencí. Ani u nich nebývá pro týdenní pobyt v nemocnici důvod, dokonce by jim spíš mohl přitížit. “Změna prostředí je pro takového člověka veliká psychická zátěž,” říká Jan Lorman, ředitel organizace Život 90, pomáhající seniorům.
Zákon by podle Slavíkové měl rozlišovat diagnózy a u některých na sedmidenní hospitalizaci netrvat. Ministerstvo práce chtělo opatření nechat nějakou dobu běžet beze změn, aby mohlo důkladněji posoudit, jak funguje. Podle mluvčího Jana Brodského se úřad nyní o parametrech dávky radí s lékaři a zatím nelze říct, jak a zda se změní.
Proti zavádění volna pro pečující protestovali hlavně zástupci firem. HN mají exkluzivně k dispozici výsledky čerstvého průzkumu Hospodářské komory mezi 564 společnostmi, z nichž 57 procent firem žádnou žádost o tříměsíční volno dosud neeviduje (13 procent proto, že nemá zaměstnance). Ovšem téměř polovina podniků považuje toto opatření za problém. “Podnikatelé se shodují, že dlouhodobé ošetřovné představuje pro firmy další komplikaci v situaci, kdy je trh práce vyčerpaný a není lehké najít za zaměstnance náhradu,” řekl mluvčí komory Miroslav Diro.
Z dotázaných společností, jež zaměstnance mají, tři procenta poskytla volno bez problémů. Pouze jedno procento svého zaměstnance domů nepustilo z provozních důvodů, což je jediná situace, kdy zaměstnavatel může poskytnutí ošetřovatelského volna zamítnout.
Dotazník byl anonymní. “Poskytli jsme volno pracovníkovi, ale byla to obrovská komplikace pro chod ze dne na den,” napsal například zástupce jedné mikrofirmy z Vysočiny. Podnik z jižních Čech pak uvedl, že v malé firmě může jít o “katastrofu”. Naproti tomu velké korporace potíže nezaznamenaly.
Zdroj: www.ihned.cz
-lhe-