Nynější rekordně nízká nezaměstnanost a nedostatek pracovních sil doléhá na samotné zaměstnance obecně spíše negativně. Na 27 procent z nich má podle průzkumu mnohem více práce než dříve, 17 procentům narostlo množství přesčasů a podobný počet zaměstnanců musí dokonce dělat práci za ostatní.

Projevuje se ale i napjatější atmosférou, když 17 procent zaměstnanců cítí napětí ze strany nadřízených a 12 procent ze strany kolegů. V rámci celé republiky pak tyto a další negativní důsledky vnímají jednoznačně nejvíce zaměstnanci v Praze.

Vyvažovat tyto negativní projevy se ale zatím zaměstnavatelům nedaří. Přestože čtvrtina lidí podle průzkumu dostala přidáno, téměř 40 procent zaměstnanců stejně zvažuje odchod ze současné práce. “Firmy doposud reagovaly na extrémně nízkou nezaměstnanost zejména navyšováním mezd. Čím dál tím víc se ale ukazuje, že to samo o sobě nestačí. Vyšší mzda dnes již často není pro zaměstnance dostatečnou motivací,” uvedla ředitelka prodeje Up Petra Gubíková.

Vedle navýšení mzdy však většina zaměstnanců žádné jiné pozitivní dopady rekordně nízké nezaměstnanosti nepociťuje. Jen necelé desetině lidí navýšil podle průzkumu zaměstnavatel nějakým způsobem benefity, velmi výjimečně se snaží firmy nepřetěžovat zaměstnance nebo pracovat se zkrácenou pracovní dobou.

“Vzhledem k tomu, že se zaměstnavatelé dostávají v možnostech mzdového ohodnocení na maximum a pokles nezaměstnanosti má podle prognóz pokračovat pod dvě procenta, budou muset majitelé firem s těmito nástroji lépe pracovat a hledat vedle peněz i jiné cesty, jak zaměstnance nalákat a udržet,” upozornila Gubíková.

V případě některých zaměstnanců už se přitom firmy tímto směrem začaly vydávat a jejich snaha přináší výsledky. Jde o zaměstnance na pozici vyšších vedoucích, kteří mají alespoň šest podřízených. Ti sice proti ostatním cítí jednoznačně nejvíce negativních důsledků nedostatku pracovních sil, zároveň jim ale také byly častěji navýšeny současné benefity nebo jim přibyly některé zcela nové. Průzkum pak ukazuje na to, že změnit práci zvažuje jen 24 procent z nich.

Zdroj: www.e-sondy.cz

-lhe-