Nejdramatičtější je situace ve stavebnictví. Počet vypsaných pozic pro dělníky ve výstavbě budov dvanáctkrát převyšuje počet zájemců, firmám chybí zhruba 22 tisíc lidí. Před pěti lety jich přitom byl naopak mírný nadbytek. Nedostatek je v současnosti nejvyšší v okolí větších měst, nejvíce v Praze a poté na Pardubicku, Brněnsku a Chomutovsku.
Situace se změnila i v gastronomii. V roce 2015 bylo takřka v každém regionu podstatně více uchazečů o pozici kuchaře než nabízených pracovních míst. Dnes jich napříč celou zemí chybí přes tři tisíce. Postupně ubývá i “volných” číšníků a servírek. Nadbytek jich je v některých pohraničních oblastech, ale v turisticky exponovaných okresech chybí – například na Karlovarsku a v Praze.
Ještě razantnější vývoj potkal obor svařování. Před pěti lety byl svářečů relativní dostatek, nyní jich podle dat Úřadu práce ČR chybí přes osm tisíc – hlavně v Praze, na Českolipsku, Ostravsku a Orlickoústecku.
V Česku tak vznikají zaměstnanecké “pouště” a “oázy”. V některých regionech je v určitých profesích akutní nedostatek pracovníků, zatímco jiné okresy mají podle údajů Úřadu práce uchazečů nadbytek a o pozici se tu marně ucházejí stovky lidí.
Mezi “oázy” patří například okres Karviná či Jesenicko, kde je zájemců například o práci kuchařů, prodavačů či skladníků více než v jiných oblastech Česka. Na druhou stranu na Karvinsku schází pracovníci v hornictví, o které není mezi českými zaměstnanci velký zájem.
Poptávka po různých profesích se liší napříč Českem. Zatímco montážních dělníků je nedostatek téměř všude, skladníky hledají hlavně v okolí Prahy a Brna. Ještě před pěti lety si přitom firmy na nedostatek lidí v těchto profesích stěžovat nemohly.
Existují i profese, o které je velký zájem mezi uchazeči, firmy ale tyto pozice obsadit nechtějí. Jde zejména o administrativní pracovníky, ale i vrátné, řidiče osobních aut a malých dodávek nebo prodavače.
Zdroj: www.ihned.cz
-lhe-