Zástupci firmy tvrdí, že už nechtějí mít zbytečně velké zásoby produktů, které se v Brodku u Konice vyrábějí. Naopak mezi zaměstnanci kolují informace o tom, že za propouštěním stojí čínská konkurence, která stejné díly vyrobí levněji a rychleji.

To rozhodně popírá tiskový mluvčí Preciosy Stanislav Kadlec. „Závod v Brodku se zabývá subdodávkami uvnitř Preciosy. Aparáty, které se zde vyrábí, jsou precizní a v celé firmě využíváme ze sta procent právě naše vlastní výrobky, žádné z čínského dovozu,“ říká.

Jisté je, že do konce letních prázdnin opustí podnik zhruba šedesátka zaměstnanců. „Důvodem je upravení kapacity závodu v Brodku. Nechceme už akceptovat zbytečně velké předzásobení,“ vysvětluje mluvčí Preciosy.

Podle samotných zaměstnanců může být důvodem propuštění i klesající zájem o křišťál. „Nepostihlo to jen Preciosu, ale i další konkurenční firmy,“ je přesvědčený jeden ze zaměstnanců brodeckého závodu, který patří k mladším zaměstnancům a propouštění se jej zatím netýká.

Vzhledem ke svému věku bych si ale práci asi našel i jinde. Horší je to pro lidi, kteří mají pár let před důchodem. Tady v okolí pro ně práce není, těžko je někdo zaměstná,“ vysvětluje.

I další z oslovených lidí brodeckého závodu říká, že za současnou vlnou propouštění stojí čínská konkurence. „Mezi zaměstnanci se o ničem jiném nehovoří, může za to prý Čína. Celá ta situace je ale nepříjemná, nikdo si není svým místem jistý, takže všichni mluví s rozmyslem,“ říká.

Informace o propouštění se zatím nedostala k pracovníkům úřadu práce. „Od uvedeného zaměstnavatele zatím žádné písemné sdělení o hromadném propouštění nemáme,“ potvrzuje referentka trhu práce Petra Šimíčková z krajské pobočky Úřadu práce ČR v Olomouci.

Na Prostějovsku je v současnosti necelých šest tisíc lidí bez práce. O jedno volné místo se uchází 27 lidí. V Olomouckém kraji je na tom ale Prostějovsko nejlépe.

Ohrožuje podle vás čínská konkurence pracovní místa v České republice?

Řekněte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.