• testování bude probíhat min. jedenkrát za tři dny, s max. odstupem pěti dnů (např. víkendy, nepravidelné směny apod.),
  • tato plošná povinnost potrvá min. dva týdny,
  • po min. dvou týdnech se tato plošná povinnost změní na povinnost testování těch, kteří nejsou očkování 3. dávkou (booster),
  • vláda dojedná se zdravotními pojišťovnami, aby prováděly úhradu dotace za povinné antigenní testování (60 Kč za provedený test). Žádosti budou moci firmy začít podávat 1. ledna, a to i za listopad, a poté vždy zpětně za předchozí měsíc.

Svaz průmyslu a dopravy vyjadřuje firmám podporu v ochraně zdraví zaměstnanců a zároveň podnikům doporučuje, aby neodkládaly nákup testů pro samotestování zaměstnanců. Testy, které splňují požadavky Ministerstva zdravotnictví, jsou uvedené opět na stránkách ministerstva.

„S testováním v podnicích souhlasíme, pomůže udržet epidemii pod kontrolou. Frekvence testování dvakrát týdně bude pro firmy výzva, zejména pro ty velké. Uděláme maximum, abychom zajistili ochranu zdraví zaměstnanců. Potřebujeme, aby stát firmám začal testy co nejrychleji proplácet. Klíčová věc, kterou musíme s vládou vyřešit, je karanténa. Nemůžeme si dovolit, aby byli lidé vyřazení z práce jen proto, že nebudou rychle dostupné kapacity ověřujících PCR testů. Vláda by měla reagovat také na dostupné informace o kratší délce infekčnosti omikronu a podle toho karanténu zkrátit,“ upozorňuje Jan Rafaj, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Svaz průmyslu a dopravy ještě jedná o podmínkách případných karantén u pozitivně testovaných zaměstnanců. Svaz požaduje, aby stát zajistil dostatečnou kapacitu potvrzovacích PCR testů pro případ, že plošné antigenní testování ve firmách odhalí nakažené zaměstnance. Budeme také usilovat, aby případný výpadek zaměstnance z pracovních povinností byl na co možná nejkratší dobu a reflektoval skutečné riziko. Při jednání s hlavní hygieničkou jsme byli také ujištění, že námi doposud doporučená hygienická opatření (sepsaná v Hygienickém manuálu SP ČR) by měla být dostačující i pro očekávanou vlnu související s variantou Covid-19 Omikron.

Zdroj: www.spcr.cz