Na pražském gymnáziu Arabská právě začíná hodiny chemických laboratoří. „Ten, komu není osmnáct, může stavět aparaturu, může vážit, ale s vlastními chemikáliemi pracuje jiný žák,” vysvětluje učitelka chemie Ivana Loužecká. Osm studentů třetího ročníku se rozděluje do tří skupin.

Jako první bere do ruky chemikálie osmnáctiletá Li. „Jdu navažovat kyselinu benzoovou a hydroxid sodný,” popisuje. Mezitím Veronika s Markétou sestavují filtrační aparaturu: „Budeme přečišťovat naftalen s pískem.”

Veronice ale ještě nebylo osmnáct, práci si tak musely rozdělit. „Sestavujeme aparaturu a s chemikáliemi bude pracovat pak Markéta,” vysvětluje. S chemikáliemi nemůže pracovat ani sedmnáctiletý David: „Je to škoda. No, dřív se mi předtím nic nestalo, ale aspoň si můžu složit aparaturu a postavit to všechno. Kluci tak pak jenom nasypou to, co tam má být.”

Chemikářka novelu kritizuje

Novelu zákona chemikářka Ivana Loužecká kritizuje. Studentům bude přímá zkušenost s chemikáliemi chybět.

Chemie a biologie jsou experimentální vědy, k nimž praktika patří. Je to zpestření výuky, jednoznačně to k tomu patří. Máme to připravené, léty propracovaný systém a teď jsme ze dne na den postaveny do situace, kdy to nemůžeme provozovat,” povzdechla si.

Učitelka chemie proto plánuje, že některé látky v pokusech nahradí. „Třeba máme úlohu na krystalizaci. Používali jsme modrou skalici, tak teď uděláme krystalizaci s chloridem sodným,” dodává Loužecká.

Ministerstvo školství teď připravuje nařízení, které by práci s nebezpečnými látkami mělo znovu povolit. „Legislativní nařízení by chtěli představit a předložit vládě hned na druhém jejím zasedání v lednu. Což by znamenalo, že v podstatě odhadem od února už by zase mohli žáci a studenti pokračovat v rámci výuky chemických praktických nauk, ale i praxe,” říká mluvčí úřadu Jarmila Balážová.

Změna zákona zkomplikovala výuku třeba i budoucím truhlářům, protože nemůžou v hodinách pracovat s některými dřevy. Prach z nich je totiž karcinogenní. Stejně tak automechanici už nenatankují do aut benzín.

Souhlasíte s novelou zákona o ochraně veřejného zdraví, která zakazuje dětem mladší 18-ti let práci s nebezpečnými látkami?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe