Sociální dialog

Pracujte i ve svátek, přikázala liberecká firma svým zaměstnancům

Zpravodajství
Zpravodajství
Sdílet článek:

Pracujte i ve svátek, přikázala liberecká firma svým zaměstnancům

Ve státní svátek půjdete do práce. Vyrábět se bude stejně jako ve všední den. S takovým příkazem se setkali zaměstnanci firmy Liplastec v liberecké průmyslové zóně. Podle šéfa odborů v krajském městě Milana Šubrta je požadavek nezákonný. Práce o svátcích by měla být dobrovolná.

Zákoník práce jasně vymezuje, kdy a kde může zaměstnavatel práci ve svátek požadovat. Jde třeba o provozy v nemocnici, nebo například v zoologické zahradě. A také v nepřetržitém provozu. Pokud se ale bavíme o provozu na směny konkrétně v těchto firmách, tam není žádný takový příkaz na místě," upozornil Milan Šubrt.

Podle něj přitom stačí, pokud zaměstnavatel za svými pracovníky přijde a o práci ve svátek je požádá. A v případě, že jim navýší i příplatek, určitě nebude mít o zájemce nouzi.

Jenže v této firmě dali informaci o pracovní době na nástěnku a nikdo se se zaměstnanci nebavil. Otázka navíc je, jak se ti lidé do práce ve svátek dostanou, když autobusy v tyto dny skoro nejezdí," doplnil Šubrt.

Vyjádření firmy se získat nepodařilo. Personální vedoucí nezvedala po čtyři dny mobilní telefon, nereagovala na e-mail. Když se jí redaktorka MF DNES snažila dovolat z jiného telefonního čísla, tak poté, co se představila, vedoucí telefon ihned položila.

Lidé přijdou, protože se bojí ztráty zaměstnání

Podle Šubrta se lidé o svou práci bojí, a tak do ní ve svátek stejně přijdou. A to i přesto, že pro některé z nich to může být problém.

„Jde hlavně o maminky, jejichž děti mají volno a budou doma. A pokud i jejich partneři pracují na směny, pak musejí složitě řešit hlídání a ne všichni mají po ruce babičky," doplnil Šubrt.

Kromě firmy Liplastec, která vyrábí plastové komponenty do klimatizačních systémů, půjdou do práce například i lidé z Densa či z Densa Airs. Tady ale lidé o svátku pracují dobrovolně.

Řídíme se podle dlouhodobého plánu, takže naši zaměstnanci vědí dopředu, že pracovat se bude i ve státní svátek. Z celkových dvaceti linek jich bude v třísměnném provozu spuštěno pouze pět, dvě linky pojedou nepřetržitě a šest linek spustíme minimálně na jednu nebo dvě směny," přiblížila mluvčí Densa Markéta Dousková.

Přijít do práce není povinné

Práce ve sváteční den se dotkne padesáti procent zaměstnanců. „Určitě to není povinné, navíc je za to příplatek ve výši sto padesáti procent," doplnila mluvčí.

Za nedodržení zákoníku práce může dostat zaměstnavatel milionové pokuty. Podle ředitele Oblastního inspektorátu práce pro Ústecký a Liberecký kraj Aleše Kalvody je nejčastější prohřešek zaměstnavatelů, když nezaplatí za práci přesčas či ve svátek nebo v noci.

Pokud jde o naprosto ojedinělou záležitost a zaměstnavatel se hned zaslouží o nápravu, pak pokutu ani nedáváme. Ale častěji je ukládáme," upřesnil ředitel.

Horní hranicí je dvoumilionová pokuta, častěji ale jde řádově o deseti až statisícové sankce. Na inspekci práce se zaměstnanci obracejí často. Pokud chtějí pomoci, je důležité, aby měli co nejvíce informací.

Pakliže je někdo nutí chodit do práce i ve svátek, je dobré nás o tom informovat. My už to pak můžeme prověřit a zasáhnout," doplnil Kalvoda.

Museli jste někdy pracovat ve dnech statních svátků?

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.
-lhe-

Kategorie

Další články

Poradna

Nevíte si rady s nějakým
pracovně-právním
problémem?