V automobilovém průmyslu byl počet zveřejněných nabídek práce meziročně až trojnásobně vyšší než loni ve stejném období. Výrazně také stouply nabídky v oblasti chemického průmyslu, strojírenství či elektrotechniky, kde se počet nabídek zvýšil více než dvojnásobně. Agenturní zpráva dále říká, že ve zdravotnictví nabídky práce pro lékaře a zdravotnické zaměstnance meziročně rostly. Nábory českých lékařů však v prvním půlroce dělali, podle závěrů analýzy pracovního serveru, zejména zaměstnavatelé ze Slovenska.

Naopak počet nabídek klesl nejvýrazněji v oblasti práva a legislativy. Bylo jich o 40 procent méně než loni ve stejném období. Klesly také nové nabídky ve farmacii, zemědělství a potravinářství a také zákaznické podpoře.

Zároveň s růstem nabídek práce je vidět na druhé straně pokles počtu nových životopisů od uchazečů hledajících práci. Ten je proti minulému roku nižší o devět procent. Viditelné přibývání uchazečů lze prý očekávat v nejbližších měsících díky příchodu absolventů vysokých škol.

Při dělení nabídek práce podle úrovně pozic nejvíce meziročně vzrostla poptávka po kvalifikovaných dělnících a zaměstnancích ve službách. Jde obvykle o pracovníky ve výrobě nebo lidi ovládající řemesla. Patří sem například autoklempíři, automechanici, elektrikáři, kadeřníci či skladníci. Počet nabídek pro kvalifikované dělníky stoupl o 67 procent, zatímco počet nových životopisů klesl o čtyři procenta. Počty uchazečů o práci byly právě u této úrovně pozic v čase krize vysoké, což bylo způsobeno hromadným propouštěním ve výrobě.

ČTK dále uvedla, že z regionů se situace nejvýrazněji zlepšila ve Zlínském kraji, kde Profesia zaznamenala meziroční růst počtu nabídek práce o 79 procent, a v Olomouckém kraji, kde vzrostl počet nabídek proti minulému roku o 74 procent. Nejméně se situace změnila v Jihočeském kraji, kde zaregistrovala jen o sedm procent více nabídek práce než loni. Životopisů nejvíce ubylo ve Zlínském kraji, Praze a Jihočeském kraji. Nové životopisy více než loni přibývaly tento rok v Ústeckém a Libereckém kraji.

-red-