Podle zprávy, kterou uvedl online deník Aktuálně.cz se ale chystané změny nelíbí odborářům, kteří kritizují návrhy především kvůli zeštíhlení pracovních úřadů o stovky lidí a údajný nárůst nákladů.

Ministerstvo slibuje, že náklady budou téměř totožné a hlavně půjde o efektivnější systém. Podle návrhu změn zákona, který předložil ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), by agentury za každého nezaměstnaného dostaly 5 tisíc korun. Pokud ho do půl roku nikam neumístí, budou muset vrátit peníze zpět. K penězům mohou přibýt ještě bonusy téměř 2 tisíce korun na osobu za zprostředkování úvazku na dobu neurčitou a za to, že zaměstnanec v pozici vydrží déle než šest měsíců.

Odboráři z úřadů práce ale podle Aktuálně.cz tvrdí, že ministerstvo neušetří. Podle jejich propočtu by údajně zprostředkování práce tímto způsobem vyšlo až čtyřikrát dráž. Deník citoval zástupce odborové organizace z Litoměřic, který uvedl, že agenturám by se za přibližně 15 procent nezaměstnaných vyplatilo ročně více jak 363 milionů. Jenže podle tvrzení odborů by na takovou práci stačilo 145 zaměstnanců úřadu práce s výdaji okolo 87 milionů korun.

Cílem změn má být ale podle ministerstva motivace pracovních agentur k rychlému jednání. Úřady práce s nimi budou uzavírat dohody, které jasně vymezí podmínky umisťování a odměn. Odboráři ale vidí problém taky v tom, aby agentury nenutily nezaměstnané k výběru nevyhovující práce či je podniky nezaměstnávaly úmyslně jen na krátkou dobu.

-red-