Programátoři, konstruktéři, procesní a vývojoví inženýři, mistři, nástrojaři, obráběči a svářeči – to je top nejžádanějších profesí na českém trhu práce. Také je v současnosti nedostatek lidí ve zdravotnictví a vzdělávání. Informoval o tom server Idnes.cz.

„I když je absolventů pedagogických fakult dost, hledají z ekonomických důvodů uplatnění v soukromém sektoru, což je pro ně ale velmi komplikované. Přitom pak chybějí ve státním sektoru,“ říká marketingový manažer ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

K výčtu hledaných profesí připojuje konzultantka personálně-poradenské společnosti Randstad Jana Malá další povolání – účetní. „V dnešní době šikovná účetní, která dobře hovoří anglicky, má ve firmách dveře otevřené. Znalosti jazyků jsou nyní obecně velmi žádané, podle mé zkušenosti mnohdy více než dlouholetá praxe,” upozorňuje Jana Malá.

Velkou šanci získat práci bez ohledu na vývoj nezaměstnanosti mají i obchodníci. „Ale mezi nimi si zaměstnavatelé pečlivě vybírají. Znalosti a praxe někdy nestačí. Máme hodně uchazečů, kteří sice obchod dělat chtějí, ale takzvaným farmářským způsobem, to znamená, že už mají klienty a těm se věnují. Firmy přitom chtějí kandidáty, kteří budou pracovat jako ‘otevírači dveří’ a dělat akvizice. Po těch je největší poptávka, přitom je jich strašně málo,“ tvrdí tisková mluvčí personální společnosti Adecco Iva Didová.

Naopak největší přetlak kandidátů je v současné době na pozice recepční či asistentky nebo v oblasti zákaznického servisu. Mnoho kandidátů se hlásí i do oboru logistiky, a to na pozice specialisté či manažeři. Velký zájem je o pozice HR specialistů. Uspět ve výběrových řízeních je proto podle serveru Idnes.cz velmi těžké.

Z vysokoškoláků to mají vůbec nejsložitější absolventi humanitních oborů, jak uvedl Jiří Halbrštát. Někdy musejí vzít i práci, která neodpovídá jejich vzdělání.

Nezaměstnanost v České republice stále stoupá, na konci ledna dosáhla její výše 8 procent podle nové metodiky výpočtu. Jedná se zatím o vůbec nejvyšší míru nezaměstnanosti v novodobé historii českého státu. Na vině je především hospodářská recese. Firmy se bojí přijímat nové pracovníky, vyčkávají, jaká bude situace.

Jste ochotni se kvůli získání zaměstnání rekvalifikovat?

Povězte nám o tom pod tímto článkem nebo na Facebooku.