Pokud už vůbec nějaké jsou, rodičům chybí pro děti hlídání. Firemní školky jsou totiž nejméně často nabízeným benefitem.

Česká televize uvedla, že počet narozených dětí rok od roku klesá – jen loni o osm a půl tisíce. Podle zjištění ČT jsou na vině klesajícího počtu narozených dětí i pracovní podmínky pro matky. „Návrat matek na trh práce je velice komplikovaný a může to hrát roli i v tom, jestli matka to dítě chce či nechce,” citovala ČT Ondřeje Nývlta z ČSÚ.

Narození dítěte se projeví i na rodinných financích – jak moc, to ukazují například populární internetové kalkulačky: čistý roční příjem osoby v domácnosti bez dětí je 209 tisíc. Pokud se ale žena stará o dítě, klesá na 107 tisíc ročně. Některé ženy se navíc po porodu dostávají i do existenčních problémů – nejčastěji se to týká neúplných rodin s dětmi.

Nejen podle personalistů by stav mohl výrazně napravit větší počet školek, ale hlavně víc částečných pracovních úvazků. V současné době tvoří práce na částečný pracovní úvazek jen tři a půl procenta všech pracovních nabídek. Jak ČT dodala, třeba ve Velké Británii mají rodiče na kratší pracovní dobu nárok. V jiných zemích se zase mohou na mateřské střídat. V Česku je naopak jedna z nejdelších mateřských dovolených – přesto stát chystá další kroky. Podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívové by měl v průběhu roku 2013 začít platit zákon, díky kterému bude snazší založit firemní školku a zaměstnavatel si bude moci náklady odečíst z daní.

-pd-