Několik dnů v práci, pak měsíc doma, pak tři týdny práce a zase měsíc doma. I tak vypadá pracovní režim v plzeňských hutích a kovárnách Pilsen Steel, dříve jednoho z největších provozů plzeňské Škodovky. Dnes je firma bez kapitálu, který by zajistil obří zakázky, na které je stavěná.

Využitá je tedy odhadem jen pětina až čtvrtina pracovníků. Ostatní jsou na odstávce. Do konce května byli doma s 80 procenty platu, od června se 70 procenty. Od srpna by se měla částka opět vrátit na 80 procent. To je výsledek vyjednávání odborů.

Firmu podržel její hlavní věřitel

Firma ruského podnikatele Igora Šamise před rokem a půl ukončila po třech letech bankrotové řízení. Prošla úspěšně reorganizací hlavně proto, že ji finančně podržel hlavní věřitel, ruská státní Vněšekonombank.

Díky reorganizaci se firma zbavila dluhů, které dosahovaly téměř pěti miliard korun. Ze svých pohledávek tak zaplatila pouhých 50 milionů korun, tedy necelé jedno procento.

Problémem reorganizace bylo to, že stovkám subdodavatelů zůstaly ve firmě peníze, které už nikdy neuvidí.

Reorganizace nebyla šťastným řešením, protože nevedla ke kýženému výsledku. Jediný, kdo na tom prodělal, byli věřitelé. Hodně ztrácejí i zaměstnanci, protože dostávají jen část výplaty. Majiteli se toho moc nestalo,” uvedl předseda regionální rady Odborového svazu Kovo Jindřich Brabec.

Vedení firmy Pilsen Steel na otázky novinářů neodpovídá. Pracovnice pověřená komunikací s novináři na dotaz, jestli má firma rozjednané nějaké další zakázky, dosud neodpověděla.

Pracovníci, kteří na odstávce nejsou, mluví jen s podmínkou, že se jejich jméno v novinách neobjeví.

Práce je v červenci zase o něco méně, ale vedení slibuje, že se výroba v září rozjede naplno,” uvedl jeden z pracovníků, podle kterého tomu ale dělníci nevěří. Hovoří se mezi nimi spíše o tom, že firma směřuje ke konkurzu.

V nejistotě zůstává přes 800 zaměstnanců

Lidem, kteří mají pracovní smlouvy na dobu určitou, se prý už kontrakty neprodlužují. „Takto sice odešla menšina lidí, ale situace není dobrá,” uvedl další z pracovníků, který je od února na odstávce a od té doby pracoval jen tři týdny. I přes nepříznivou situaci od února podle něj odešlo odhadem tak dvacet, maximálně třicet lidí.

Zaměstnanců je tedy ve firmě stále něco málo přes 800. Rozdíl mezi platem pracovníka, který je na odstávce a který chodí do práce, je ale minimální, někdy jen tisíc korun, protože se neplatí prémie. Slévači jsou nyní při 70procentním podílu doma s třinácti, čtrnácti tisíci korunami, obráběči mají tak kolem 23 tisíc korun.

Nejvíce nespokojení jsou mladí. Tvrdí, že neuživí rodiny. Každý čeká, co bude, vedení stále něco slibuje, lidé jsou nervózní,” uvedl jeden z dlouholetých pracovníků kováren. Podle něj je na tom nejhůře slévárna. „Kdyby odtud odešlo deset lidí, tak je tamní výroba na lopatkách, protože odborníky na slévárenskou výrobu nikde neseženou,” uvedl pracovník kováren.

Obavy z insolvence

Mezi zaměstnanci se mluví i o tom, že firma se pohybuje mezi stále podávanými insolvenčními návrhy. Mluvčí Krajského soudu v Plzni David Unger ale uvedl, že od reorganizace soud neeviduje žádný návrh na insolvenci firmy Pilsen Steel.

V případě, že nějaké návrhy padly, tak podle Ungera neměly všechny náležitosti a do evidence soudu se nedostaly.

 

Sdělte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.

-lhe-