Zatímco dříve musel zaměstnavatel nahlásit nového zaměstnance ještě před jeho fyzickým nástupem do práce, dnes toto pravidlo již neplatí,“ citovaly Novinky.cz hejtmanku ústeckého kraje Janu Vaňhovou.

Praxe je dnes podle ní taková, že pokud kontrola odhalí zaměstnance, který zatím není přihlášen, stačí, když zaměstnavatel prohlásí, že nový pracovník právě nastoupil a firma se zrovna chystá provést jeho registraci.

Novinky.cz uvedly, že v Česku nyní nelegálně žije až 400 tisíc cizinců, kteří se snaží získat práci načerno. Postihy za to proto letos výrazně přitvrdily. Pokuta pro jednoho nelegálního zaměstnance se může z dřívějších deseti tisíc vyšplhat až na sto tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) přitom na letošek plánuje až čtyřnásobný nárůst počtu kontrol, jež realizuje na osm set kontrolorů.

Například v Plzeňském a Karlovarském kraji fungují od března dva nové útvary, jež mají na starost sledovat nelegální práci. Vznikly po reorganizaci úřadu práce a nyní spadají pod inspektorát práce. Na 45 úředníků zde má v plánu provést několik tisíc kontrol. Ministr práce a sociální věcí Jaromír Drábek (TOP 09) potvrzuje, že jeho resort chce nelegální zaměstnávání dále tvrdě postihovat. Stát podle něj od začátku roku potrestal zaměstnavatele a zaměstnance v několika stovkách případů. Státní úřad inspekce práce navrhl po více než sedmi stech kontrolách už za první třetinu letošního roku osm desítek pokut za bezmála patnáct miliónů korun.

-pda-

Má podle vás smysl trestat nelegální zaměstnávání?

Co si o tom myslíte? Diskutujte pod tímto článkem.