„Poslanci schválili pro zaměstnavatele nejhorší možnou variantu ze všech, které se již od května diskutovaly na jednáních tripartity. Kromě návrhu zachovat karenční dobu byly na stole i další varianty, které ctily programové prohlášení vlády z pohledu zaměstnanců i zaměstnavatelů. Bylo by fér, kdyby byla zaměstnavatelům poskytnuta alespoň odpovídající kompenzace. To rozhodně není sleva ve výši 0,2 % na pojistném. Je to pro firmy černý den,“ komentuje Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

KOMPENZACE 0,2 % NA POJISTNÉM NEMŮŽE FIRMÁM POKRÝT ZVÝŠENÉ NÁKLADY

„Snížení odvodů o 0,2 % není pro zaměstnavatele žádná kompenzace. Firmám nemůže pokrýt zvýšené náklady, které budou mít s proplácením prvních tří dnů pracovní neschopnosti. Podle statistik MPSV se zvýší nemocnost o 2–3 % ročně. Celkové náklady se jim tedy zvýší odhadem o 8 mld. Kč. Díky snížení pojistného ušetří přibližně 3 mld. Kč, a to je na pokrytí veškerých nákladů málo. Obrovské dopady to bude mít především na výrobní firmy,“ vysvětluje Jaroslav Hanák s tím, že kromě nákladů bude mít zrušení karenční doby dopad i na personální stav ve firmách.

ZRUŠENÍ KARENČNÍ DOBY DOPADNE NEJEN NA FIRMY, ALE I NA LIDI

„Firmy zápasí o každého zaměstnance a o každou hodinu práce. Ve výrobě a službách chybí stovky tisíc zaměstnanců. Zrušení karenční doby problémy s nedostatkem lidí na trhu práce ještě zhorší,“ doplňuje Jaroslav Hanák.

„Bude muset dojít i ke změně nastavených firemních benefitů. Může se stát, že některé firmy zruší sickdays nebo 5. týden dovolené, na což doplatí všichni zaměstnanci. Ale i objem osobních nákladů ve firmách má své limity,“ vysvětluje Jaroslav Hanák.

„Firmy navíc očekávají, že zítra ČNB opět zvýší úrokové sazby. To pro ně bude další rána,“ uzavírá Jaroslav Hanák.

Zdroj: www.spcr.cz 

-lhe-