Česko patří v Evropské unii ke státům s nejnižší dostupností péče o malé děti. Chybějící místa ve školkách měly zajistit dětské skupiny. Ty se platí hlavně z peněz EU. Jejich čerpání ale skončí v polovině roku 2022.

Proto přišla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová s ideou přeměny dětských skupin na jesle. „Necháme je doběhnout s tříletou přechodnou dobu. K 1. 1. 2024 se tato zařízení budou jmenovat jesle,“ uvedla Maláčová.

Poslanci začnou také projednávat vládní návrh změny zákona o pobytu cizinců na území České republiky. V souvislosti s novým vydáváním dokladů pro občany Evropské unie přesněji vymezuje okruh lidí, kteří budou považováni za jejich rodinné příslušníky. Oddělit by se měla práva nejbližší rodiny a lidí, kteří mají s občany EU volnější příbuzenské vazby.

Zákon také v souladu s dohodou o vystoupení Velké Británie z Evropské unie umožňuje další pobyt v Česku Britům, kteří budou v České republice oprávněně bydlet na konci letošního roku.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/snemovna-jesle-detske-skupiny-malacova-zakon-o-pobytu-cizincu-interrpeace.A201217_042933_domaci_kop