Napsal to server Deník.cz.
Návrh, který bude mít podobu poslanecké iniciativy, vychází vstříc hlavně podnikatelům. „Jestli se nezmění uvažování státu a v horizontu několika let nenastane radikální obrat, českému průmyslu hrozí kolaps,” varoval šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák na loňském Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Podle něj se musí školský systém změnit tak, aby se na trh práce dostávali technicky vzdělaní lidé.
Největší zaměstnavatel lidí s technickým vzděláním – společnost ČEZ – uvádí, že během deseti let bude potřebovat obměnit minimálně dvanáct tisíc pracovníků. Při dostavbě Temelína jejich počet ještě výrazně vzroste. Jenže za posledních deset let se sice počet vysokoškoláků zvýšil o 110 tisíc, ale techniků o pouhých deset tisíc. Děkani technických fakult zase upozorňují, že příspěvek na jednoho jejich studenta tvoří jen 60 procent částky jdoucí na posluchače přírodovědných oborů.
Do Poslanecké sněmovny nyní míří předloha, která umožní podnikatelům odečíst 50 až 110 procent hodnoty investice pro účely vzdělávání. „Nezbytnou podmínkou je její využití na odborné vzdělávání přinejmenším po dobu tří let,” říká ministr Martin Kuba.
Například firma, která se zapojí do odborného vzdělávání a nakoupí nové stroje, které bude užívat pro výuku i výrobu, je bude podle serveru Deník.cz moci odepsat z daní rychleji a ve větší míře. To podle ministra zajistí, aby se žáci rovnou učili na nejmodernějších technologiích a po absolutoriu se okamžitě zapojili do praxe.
„Výuka na pracovišti s sebou nese administrativní, technické i personální náklady. Je proto nutné zaměstnavatele co nejvíce vtáhnout do odborné přípravy. V tomto ohledu zavádí novela možnost odečtu nákladů na jednoho žáka konajícího praxi ve firmě od základu daně paušální částkou ve výši 80 tisíc korun. V případě délky praxe 200 až 400 hodin za rok bude možné aplikovat odpočet 40 tisíc korun,” dodává poslanec Pavel Staněk (ODS).
Novela také zvyšuje limity u daňově uznatelných výdajů stipendií na pět tisíc korun u středoškoláků a deset tisíc korun u vysokoškoláků, což by mělo pomoci v orientaci rodičů a studentů při volbě oboru vzdělání a profese. Změny by měly platit od 1. září.
Co si myslíte o podpoře technického vzdělávání?
Povězte nám svůj názor pod tímto článkem nebo na Facebooku.